Aranżacja nad oczkiem wodnym

Rośliny do wodnych ogrodów

Oczko wodne to nie tylko woda, kamienie i lilie wodne. Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele ciekawych gatunków roślin przystosowanych do polskiego klimatu.
W poniższym artykule przedstawimy Państwu rozpisane gatunki roślin do poszczególnych stref w oczku wodnym. Należy pamiętać, że roślinność powinna zajmować maksymalnie 2/3 powierzchni tafli.
Balans i odpowiednie natlenienie w oczku utrzymają rośliny z każdej strefy zbiornika. Jednak nie należy przesadzać z ich ilością.

Odpowiedni dobór gatunków stworzy idealną oazę (fot.: dailymail.co.uk)

Rośliny swobodnie pływające:

To gatunki roślin wodnych, które nie przytwierdzają się do dna zbiornika. Składniki pokarmowe pobierają korzonkami bezpośrednio z wody.

Rzęsa wodna – często spotykana, najmniejszy gatunek rośliny naczyniowej na świecie, który tworzy zielone kożuchy na tafli, dlatego jej rozrost powinien być kontrolowany.

Żabiściek pływający – preferuje płytkie zbiorniki w słonecznym miejscu. Kwiaty są drobne, białe i pachnące.

Pływacz zwyczajny – roślina owadożerna, może też pomóc w walce z komarami. Dobrze rośnie w półcieniu i słońcu, tworzy grube kożuchy na wodzie, dlatego należy kontrolować jego rozrost

Osoka aloesowata – wygląda jak krótkie pędy aloesu, swobodnie unosi się na powierzchni, ale także może być przytwierdzona do dna. Toleruje półcień i lekko kwaśną wodę.

Osoka aloesowata
Osoka i rzęsa wodna (fot.: castorama.pl)

Rośliny natleniające

Tego typy gatunki potrzebne są do procesu samooczyszczania wody.

Rogatek sztywny – roślina przytwierdzona do dna, szybko się rozrasta i może zasłaniać dostęp światła innym roślinom, dlatego należny kontrolować jej rozrost. Mało wymagająca roślina.

Moczarka kanadyjska – dobrze znana roślina wodna, preferuje czystą i zimną wodę, szybko się rozrasta. Składniki pokarmowe pobiera z wody przez liście.

Włosienicznik wodny – pospolity gatunek, który występuje w zbiornikach bogatych w związki pokarmowe. Włosienicznik nazywany jest także jaskrem wodnym ze względu drobne, białe kwiaty podobne do kwiatów jaskra polnego. Gatunek ekspansywny, ale objęty ochroną.

Włosienicznik i lilia wodna (fot.: ogrodowisko.pl)

Rośliny o liściach pływających

Rośliny, które, aby przezimować potrzebują min. 1 m głębokości wody. Pływające liście ograniczają rozrost glonów i są schronieniem dla ryb.
Na początku lepiej ustawić sadzonki płycej, aby liście się rozwinęły. Później, w lecie można przenieść je na głębszą wodę
*.

Lilia wodna* (Grzybień biały) – ceniona roślina, która występuje obecnie w wielu kolorowych odmianach. Preferuje nasłonecznione stanowiska i stojącą wodę, dlatego nie należy jej sadzić np. obok fontanny.

Grążel żółty – kuzyn lilii wodnej. Kwiaty żółte, małe, pachnące. Lubi wodę stojącą o słonecznej ekspozycji. Może rosnąć nawet do 2 m głębokości. Roślina trująca.

Grzybień biały i grążel żółty (fot.: blachownia.com)

Rdest ziemnowodny – łatwo go spotkać nad jeziorami jako roślinę o liściach pływających, ale urośnie także nad brzegiem. Wykorzystywany był w ziołolecznictwie.

Rośliny strefy błotnej

Gatunki które preferują żyzne, wilgotne strefy. Mogą być czasowo zalewane lub znoszą chwilowy brak wody. Większość z nich może być sadzona do głębokości 30 cm. Wyjątkiem są pałka wąskolistna i strzałka wodna, które można zasadzić na głębokości do 60 cm.

Knieć błotna – znany wszystkim kaczeniec. Upiększa brzegi zbiorników żółtymi kwiatami wczesną wiosną. Dobrze urośnie w słonecznych miejscach, ewentualnie w półcieniu. W szkółkach dostępne są pełne odmiany, nawet o białych kwiatach, np. ‘Alba’.

Strzałka wodna – urocza roślinka o drobnych, białych kwiatach. Ciekawa ze względu na różne rodzaje liści. Toleruje wodę zarówno wolno płynącą, jak i stojącą- w miejscu słonecznym lub pół cienistym.

Strzałka wodna wąskolistna Rośliny do oczka 8929244237 - Allegro.pl
Strzałka wodna

Bobrek trójlistkowy – roślina ozdobna o białych kwiatach zebranych w grona. Toleruje cień i kwaśną wodę. Ceniona w ziołolecznictwie. Ładnie wygląda w kompozycji z irysami, pałką wodną lub tatarakiem.

Łączeń baldaszkowy – tolerancyjna roślina o wyprostowanych, wąskich liściach. Ozdobna głównie dzięki baldaszkowym kwiatostanom.

Sit siny – wytrzymały, tolerancyjny na stanowisku, w którym rośnie. Tworzy gęste kępy do 1 m wysokości. Ciekawe, cienkie, zielonosine liście są jego główną ozdobą.

Trzcina pospolita – rośnie głównie w wodach stojących. To tolerancyjna roślina, która występuje na całym świecie. Rozrasta się głównie przez kłącza. Aby się zbytnio nie rozrosła, należy je przycinać, najlepiej latem.

Tatarak zwyczajny – nazwa pochodzi od Tatarów, którzy sprowadzili go do Europy z Azji. Kłącze wykorzystywane jest w ziołolecznictwie. Dość tolerancyjny na warunki siedliskowe. W ogrodach wykorzystuje się odmianę 'Variegatus’.

Czermień błotna – często spotykana roślina, cenna dzięki ciekawym, białym kwiatom. Preferuje stanowiska pół cieniste. Należy ją sadzić w wodzie do 5 cm głębokości.

Jeżogłówka gałęzista – kolejny gatunek ozdobny o wyprostowanych, długich liściach i okrągłych, kolczastych owocach. Toleruje wody lekko płynące. Sadzi się ją w wodzie do 20 cm głębokości.

Pałka wodna/ pałka szerokolistna – któż jej nie zna? Znana i ceniona ze względu na swoje charakterystyczne brązowe kwiatostany. To najwyższa bylina strefy bagiennej, może osiągnąć 2 m wysokości. Preferuje stanowiska słoneczne i żyzne podłoża. Pędy są jadalne.

Jeżeli rośliny będą rosły w koszyczkach, lepiej sadzić różne gatunki osobno.

Rośliny nadbrzeżne

To każda bylina, krzew i drzewo, która preferuje wilgotne podłoże. Nie rosną bezpośrednio w wodzie. Poniżej kilka przykładów:

Turzyca sztywna – ozdobna ze zwartych kęp, które osiągają 80 cm wysokości. Lepiej rośnie w półcieniu. Odmiana 'Aurea’ będzie ciekawym akcentem nad brzegiem stawu.

Kosaciec żółty i syberyjski- ozdobne gatunki o pięknych kwiatach, dostępne w wielu odmianach. Preferuje słoneczne stanowiska, ale półcień też toleruje.
Ciekawostka: kosaciec może rosnąć także w wodzie do 40 cm głębokości

Krwawnica pospolita – roślina o różowych kwiatostanach, cenna ze względu na zapach i miododajność. Jest mało wymagająca co do stanowiska, ale podłoże musi być wilgotne.

Tojad mocny – bylina o dużych, fioletowych kwiatostanach. Jest dość wymagającą rośliną. Preferuje zaciszne i pół cieniste stanowiska, na glebach wapiennych.

Tawułka Arendsa – dobrze znana, ciekawa bylina, która toleruje cień i półcień. Jej wiechowate kwiatostany występują w wielu kolorach w zależności od odmiany. Lepiej sadzić ją w osłoniętych stanowiskach o lekko kwaśnej glebie.

Funkia i tawułka IVerde
Funkia i tawułka (fot.: zielonyogrodek.pl)

Liliowiec ogrodowy – roślina tolerancyjna co do stanowiska, ozdobna z dzięki przewisającym liściom i kolorowym kwiatom. Dobrze komponuje się z funkiami. To kolejna bylina kojarzona z wilgotnymi siedliskami. Funkia toleruje cień i półcień. Ma duże ozdobne liście.

Paprocie: języcznik zwyczajny, wietlica np. 'Red Beauty’, pióropusznik strusi, paprotnik. To byliny, które preferują wilgotne i cieniste stanowiska. Główną ich ozdobą są dekoracyjne liście. Przy uprawie należy zwrócić uwagę na podłoże jakie preferują.

Trawy ozdobne: trzcinnik, hakonechloa smukła, miskant chiński 'Kleine Fontane’, rozplenica japońska, spartyna grzebieniasta, manna mielec. Trawy ozdobne pięknie wyglądają nad taflą wody, szczególnie w zimie. Preferują stanowiska słoneczne i żyzną glebę. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

Z większych roślin niektóre krzewy i drzewa także dobrze komponują się nad wodą.

Jodła – jej każdy gatunek i odmiany. W zależności od wielkości ogrodu i oczka wodnego. Do małych ogrodów można bez problemu można znaleźć odmiany karłowate, np. jodła koreańska 'Silberlocke’.

Klon palmowy i japoński (to dwa osobne gatunki) to kolejne oryginalne akcenty, szczególnie o czerwonych odmianach. Należy jednak sadzić je w zacisznym i ciepłym miejscu.

This pond sits in the center of an enormous garden and features a two-tiered waterfall and a deep pond with ornamental fish and lilypads.

Brzoza – duże drzewo, każdemu znane, szczególnie brzoza brodawkowata. Jej lekkie gałązki i biała kora idealnie komponują się z ciemną taflą oczka wodnego. Do mniejszych ogródków polecamy odmianę brzozy pożytecznej 'Doorenbos’. Kontrastem dla brzozy mogą być odmiany dereni o kolorowych pędach. To mało wymagające krzewy, ale lepiej urosną na wilgotnym podłożu.

Z wodą kojarzą się również wierzby, szczególnie duży gatunek wierzby płaczącej, która nadaje romantyczny charakter założeniu.(fot.: pondinformer.com)

Do mniejszych ogródków znajdą Państwo odmiany karłowe wierzb lub szczepione na pniu. Polecamy np. odmianę wierzby japońskiej 'Hakuro-nishiki’. Wszystkie gatunki można przycinać, zwłaszcza że szybko rosną. Wierzby nie są wymagające, ale preferują wilgotną glebę.

One Thought to “Rośliny do wodnych ogrodów”

  1. […] są stawy kąpielowe. Piszemy dużo o wodzie na naszym blogu, zajrzyjcie do artykułów o basenach, oczkach i […]

Zostaw komentarz