Zabezpieczanie roślin w ogrodzie przed zimą
Zima. Kto by się spodziewał, że po latach braku śniegu i prawdziwych niskich temperatur, przyjdzie porządna zima.
My jesteśmy bezpieczni w ciepłych domach, ale co z naszymi roślinami, o które chcemy dbać cały czas?
Oczywiście już na przełomie jesieni i zimy pomyślmy o zabezpieczeniu wrażliwych sadzonek. Najlepiej rośliny okrywać po pierwszym przymrozku. Rododendrony, orientalne, delikatne krzewy, pnącza np. wisteria, nowo posadzone rośliny powinny być chronione od korzeni po młode pędy. Osłanianie roślin to nie tylko ochrona przed mrozem, ale także ograniczenie parowania z tych roślin, które rośną w słońcu i są zimozielone. Utrata wody przez rośliny zimozielone powoduje ich osłabienie (choroby) lub wyschnięcie. Dlatego też w listopadzie, przed przymrozkami warto obficie podlać rośliny (chyba, że okres przed zimą był deszczowy).
Ciekawostka: Wilgotna gleba zatrzymuje więcej ciepła niż gleba sucha, więc potencjalne uszkodzenie korzeni roślin podczas zimnej pogody zwiększa się, jeśli gleba jest sucha.
Popularne jest owijanie roślin białą, jasną jutą, agrowłókniną lub dostępnymi na rynku gotowymi kapturami. Zostawmy roślinom trochę luzu, nie zaciskajmy materiału za mocno. Ale dlaczego musi być jasny materiał? Ponieważ ciemna agrowłóknina będzie się szybciej i mocniej nagrzewać w słoneczne dni, a wieczorem jak przyjdzie mróz, uszkodzi nagrzane pączki i korę.
Jednak owijanie materiałem to nie jest jedyny sposób. Od stuleci znane są słomiane chochoły, które dodają pewnego uroku w ogrodzie.
W sklepach ogrodniczych dostępne są także gotowe maty słomiane do okładania wrażliwych roślin pnących. Osłona powinna objąć młode pędy, a u podstawy pędów wystarczy glebę wyściółkować słomą, korą, trocinami lub wcześniej wspomnianym stroiszem.
Nie bójmy się wykorzystywać naturalnych materiałów do okrywania roślin. Słoma jest łatwo dostępna, suche liście także. Ale stosujmy suche liście. Mokre mogą powodować choroby grzybiczne u roślin. Wcześniej wspomniany stroisz to także idealne zabezpieczenie. Sczególnie dla niskich sadzonek. Z zielonych gałązek można tworzyć ozdobne kopczyki.
Śnieg i mróz nie sprzyjają również dzikim zwierzętom. Możemy je wspomóc wystawiając karmniki z nasionami dla ptaków, budki w suchych miejscach dla jeży lub bezdomnych kotów. Nie trzymajmy także psów na zewnątrz zbyt długo.