Wieża widokowa, Niemcy

Architektura krajobrazu w koronach drzew

Architektura krajobrazu to nie tylko parki, ogródki i miejsca publiczne. To także umiejętne wplatanie cywilizacji w przyrodę, w jak najmniej inwazyjny sposób. Dzisiaj przedstawimy Wam ciekawe konstrukcje, które pozwalają na podziwianie przyrody i widoków z całkiem innej perspektywy.

Kładka w koronach drzew- Zdzar, Słowacja

W Słowacji, niedaleko granicy z Polską, w Bachledowej Dolinie, 3 lata temu wybudowano ciekawą konstrukcję, która stała się główną atrakcją Magury Spiskiej. Kładka powstała na terenie ośrodka narciarskiego i stanowi dodatkową atrakcję w lecie i w zimie. Góra, na której znajduje się inwestycja, ma do zaoferowania stoki do jazdy na nartach lub desce, trasy rowerowe, szlaki turystyczne i inne atrakcje.

Do kładki można dojść na dwa sposoby- piechotą pod górę lub kolejką linową. Wybierając szlak pieszy można zaoszczędzić 11 EUR – tyle kosztuje wjazd i zjazd kolejką. Nowa kolejka umożliwi dotarcie do kładki osobom z wózkiem dziecięcym i wózkiem inwalidzkim. Sam chodnik także umożliwia swobodne zwiedzanie, jest odpowiednio szeroki i wznosi się pod niewielkim kątem.

Docierając na miejsce od razu widać wieżę widokową, na którą można wejść wyznaczoną trasą po kładce. Długość kładki to 603 metrów, a długość chodnika na wieży wynosi 631 metrów. Główny punkt widokowy znajduje się na 32 metrach wysokości.

Konstrukcja chodnika jest lekka, wsparta na potężnych drewnianych pylonach. Nie ingeruje w otoczenie i elegancko komponuje się z drzewami.
Na szczycie nie tylko można podziwiać panoramę, ale także poskakać na trampolinie.

Podczas spacerowania chodnikiem wśród koron drzew nie można się nudzić. Oprócz pięknych widoków, urozmaicenie stanowią punkty edukacyjne dla tych młodszych i starszych turystów. Na kładce zamontowano tablice edukacyjne, moduły do zabawy oraz elementy do większego wysiłku fizycznego. Oprócz głównej atrakcji, jaką jest trampolina na szczycie wieży, dostępna jest także zjeżdżalnia o długości 67 metrów. Koszt zjazdu to 2 EUR, ale skorzystać z niej mogą osoby powyżej 120 cm wzrostu.

Kładka prowadzi tak, żeby można było podziwiać panoramę Tatr oraz Pieniny

Chodnik w koronach można zwiedzać przez cały rok, jednak w sezonie letnim najlepiej jechać do Bachledowej Doliny w tygodniu, ponieważ weekendami przyjeżdża tam sporo turystów. Godziny otwarcia ścieżki zależne są od miesiąca w roku. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Kładka w koronach drzew- Krynica Zdrój, Polska

W 2019 roku otwarto naszą pierwszą, polską kładkę w koronach drzew wraz z wieżą widokową. Obiekt znajduje się na szczycie kompleksu narciarskiego Słotwiny. Tak jak w przypadku kładki w Bachledowej Dolinie, na krynicki chodnik w koronach drzew można dostać się na piechotę lub wyjeżdżając kolejką linową. Cena za wjazd i zjazd kolejką to 32 zł.

Pasmo Beskidu Niskiego w tle

Z góry prowadzą różne trasy rowerowe i szlaki piesze w dalsze zakątki Beskidu Sądeckiego. W zimie kompleks Słotwiny przygotowuje dodatkowo trasy narciarskie. Kładka i wieża umożliwia podziwianie panoramy gór i bukowego lasu z innej perspektywy przez cały sezon.

Widok na Jaworzynę
Piętrowy przebieg kładki

Ciekawym zabiegiem jest poprowadzenie kładki piętrowo, w różnych płaszczyznach. Jej długość wynosi 1030 metrów, a wieża wznosi się na wysokość 49,5 metrów. Cena za wejście na wieżę wraz z przejściem kładką wynosi 49 zł.

Szczyt wieży widokowej

Konstrukcja wsparta jest na grubych pylonach z drewna robinii akacjowej (pot. akacji) tak ze sobą połączonych, że tworzą wrażenie zagęszczonego lasu, zwłaszcza, że drewno w pod wpływem czynników atmosferycznych ładnie ściemniało i tym bardziej przypomina pnie buków.

Konstrukcja kładki

Młodsi turyści też znajdą dla siebie coś ciekawego. Wzdłuż ścieżki zamontowano tablice i moduły edukacyjno-zabawowe, które dotyczą przyrody i historii okolicy. Schodząc z wieży, na niższych jej partiach zaczyna się zjeżdżalnia, która mierzy 60 metrów długości. Koszt takiej jednorazowej przyjemności to 9 zł.

Kładka wśród drzew Sohlbergplassen- Norwegia

(fot.: nasjonaleturistveger.no)

Jest to jeden z pierwszych projektów, z którym spotkałam się podczas studiów, jako oryginalny pomysł zainstalowania konstrukcji w przyrodzie. Norwegowie słyną z nowatorskiego i świadomego tworzenia przestrzeni publicznej wplecionej w krajobrazy. Platforma widokowa powstała w 2006 roku w Parku Narodowym Rondane i pozwala podziwiać panoramę z górami i jeziorem.

Góry w PN Rodane, Harald Sohlberg „Zimowa noc w Rodane” (fot.:nasjonalmuseet.no)

Chodnik widokowy w koronach drzew pozwala podziwiać te same pejzaże, które inspirowały artystów. Z uwagi na licznie przybywających tu turystów chciano uchronić środowisko naturalne. Zastosowano nowatorskie rozwiązania dla ogrodzenia, tablic informacyjnych i ścieżek. Szczególnie, że ścieżka mieści się przy głównej trasie prowadzącej przez Góry Rondane.

Betonowa konstrukcja platformy chodnika oparta jest na stalowych rurach wpuszczonych w skałę macierzystą nawet na 12 m w głąb. Zabieg miał ograniczyć wykopy, które mogłyby uszkodzić korzenie drzew.

Na platformę można wejść z parkingu znajdującego się przy drodze. Kształt ścieżki był inspirowany górami i kształtem jeziora. Odpowiednie miejsce widokowe natomiast, dobrano dzięki cyfrowej analizie rozmieszczenia drzew, co pozwoliło zapobiec wycinkom i zalewania powierzchni betonem.

Ta konstrukcja różni się od poprzednich tym, że widać z niej tylko jeden pejzaż, nie można podziwiać panoramy gór z każdej strony świata. Po drugie nie jest zbudowana z naturalnych surowców.
Ale uwzględniłam ją w tym spisie ze względu na jedność ze środowiskiem.

Inne kładki widokowe

Niemcy – w całym kraju można znaleźć wiele takich ciekawych miejsc. Znanym przykładem są dwie platformy z wieżami w Parku Narodowym Las Bawarski. Pierwsza to Waldwipfelweg i druga, najdłuższa kładka w koronach drzew na świecie to ta w Baumwipfelpfad.


Kolejna kładka znajduje się na wyspie Rugia. Przy zachodniej granicy, niedaleko Baden Baden wybudowano Baumwipfelpfad w górach Schwarzwaldu, a w okolicach Luksemburga, po stronie niemieckiej znajduje się kładka Saarschleife.

Czechy – jedna kładka znajduje się w lesie niedaleko Lipna nad Wełtawą i kolejna ścieżka w Karkonoskim Parku Narodowym niedaleko granicy z Polską.

Te platformy to jedne z licznych wież widokowych w Europie i na świecie.

Ścieżka w koronach drzew Hokitika, Nowa Zelandia (fot.: westcoast.co.nz)

Cywilizacja idzie do przodu, każdy chce sięgać chmur. Przykłady, które podaliśmy powyżej są świetnym wzorcem na to, że można jednocześnie zrobić to w harmonii z naturą. A czy Wy macie może swoje ulubione miejsca widokowe?

Zostaw komentarz