Nowoczesny basen w ogrodzie

Basen w ogrodzie

Czy nie każdy z nas marzy o własnym basenie w ogrodzie? To on stanowi jedną z głównych atrakcji na terenie posiadłości. Ale taka decyzja wiąże się z pewnymi poważnymi wyborami i konsekwencjami.

(fot.: pinterest.com)

Najłatwiej jest podjąć decyzję o wielkości i kształcie basenu. Rozmiar basenu zależny jest od wielkości działki oraz kosztów eksploatacyjnych, najczęściej są to wymiary 3-5 x 6-10 m. Do rekreacyjnego pływania wystarczy 1,5 m maksymalnej głębokości. Jeżeli natomiast będą uwzględniane skoki z trampoliny, bezpieczna – minimalna głębokość wody to 2,4 m. Trzeba się liczyć z tym, że większa kubatura generuje większe koszty budowy i potem utrzymania basenu.

Następnie należy przemyśleć podstawowe kwestie, takie jak: materiały z jakiego ma być zbudowany i jakie urządzenia (np. filtry i pompy) wykorzystamy.

Rodzaje materiałów do budowy basenu:

 • beton:
  – konstrukcja żelbetowa
  – bloczki betonowe
 • tworzywa sztuczne:
  – gotowe moduły
  – folia hydroizolacyjna/ mata bentonitowa
  – baseny sezonowe rozporowe
  – niecki stelażowe
 • stal
 • drewno
Każda budowa basenu wymaga przygotowania terenu, które można rozpocząć samemu, ale podłączenia, instalacje i wykończenia warto zlecić specjalistom (fot.: K. Czajka)

Basen z betonu lub niecka wykładana hydroizolacją pozwala stworzyć zbiornik nawet o wymyślnym kształcie z dowolnie ukształtowanym dnem.
Czy żelbet, czy bloczki, dno basenu musi być wykończone materiałem izolacyjnym z zewnątrz jak i wewnątrz. Najczęściej betonowe ściany i dno wykłada się płytkami lub mozaiką z drobnych kafelków, kamyków itp. Spotykane jest także wykładanie dna systemową folia basenową.

Basen z bloczków betonowych w trakcie budowy (fot.: Basenpool Świta)

Konstrukcje z tworzywa sztucznego i stali mają narzucone wymiary i kształty od producenta. Jednak ilość wzorów może przyprawić o zawrót głowy. Tego rodzaju zbiorniki można montować w wykopach jak i na konstrukcjach. Ale każdy sposób wymaga przygotowania zbrojonej płyty betonowej jako stabilizacji dna. Brzegi takiej niecki z zewnątrz obsypuje się suchym drenażem (piasek, suchy beton), natomiast schody najlepiej jest podmurować bloczkami betonowymi. Tak przygotowana zabudowa zapobiegnie odkształcaniu się niecki basenu i jej niszczeniu.

Montaż basenu z tworzywa sztucznego (fot.: funam.pl)

Baseny z możliwością rozłożenia na sezon (baseny rozporowe) też możemy zaliczyć do tego artykułu. Większe niecki mają pewne ograniczenia, służą zazwyczaj zabawie i relaksowi, ale lepiej przygotować miejsce na tego rodzaju atrakcję, ponieważ membrany, z których są zrobione mogą łatwo ulec uszkodzeniu. Ich montaż jest dość prosty, a w sklepach dostępne są różne pojemności.

Drewno natomiast ogranicza pomysły do kanciastych kształtów brzegów. Najlepiej sprawdzają się prostokątne projekty. Drewno do budowy basenu jest impregnowane u producenta, np. ciśnieniowo. Jeżeli basen ma być wkopany, dno wykopu trzeba specjalnie przygotować, aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią i szybkim niszczeniem. Dodatkowo środek zbiornika musi być odpowiednio impregnowany lub wyłożony materiałem izolacyjnym.

Jeżeli cenicie sobie naturalność, ekologię, to stawy kąpielowe będą dla Was idealne. To rozwiązanie 2 w 1. Nasadzenia roślin wokół zbiornika czynią z niego staw ozdobny, a system samooczyszczania i instalacje pozwalają na relaks w wodzie. O basenach ekologicznych dowiesz się więcej tutaj.

Nasz zmienny klimat nie pozwala na korzystanie z tradycyjnego basenu przez cały sezon, chyba, że zamontuje się specjalne zadaszenie nasuwane nad zbiornikiem. To luksusowe rozwiązanie, jeżeli chcemy korzystać z basenu nie tylko w sezonie.

Zadaszenie zbiornika przynosi wiele korzyści (fot.: superpools.pl)

Pompy i filtry

Tradycyjne czyszczenie basenu – siatka (fot.: homebook.pl)

One Thought to “Basen w ogrodzie”

 1. […] ogrodzie są stawy kąpielowe. Piszemy dużo o wodzie na naszym blogu, zajrzyjcie do artykułów o basenach, oczkach i […]

Zostaw komentarz