płyty ogrodowe z betonu architektonicznego

Beton architektoniczny w ogrodzie.

Beton. Materiał, który kojarzy się z surowym charakterem miejskiej zabudowy, znalazł swoje miejsce także w przydomowych aranżacjach.

Elementy w ogrodzie, które zostały zrobione z jednego materiału stwarzają zgraną kompozycję i scalają przestrzeń. Dlatego w projektach warto trzymać się jednego stylu. Oczywiście nie należy przesadzać z ilością surowca w ogrodzie, ponieważ beton zmniejsza powierzchnię biologicznie czynną, czyli ogranicza retencję wody.

Grasses soften these poured-concrete fountains and walkway in an LA garden designed by landscape architect Mark Tessier. Photograph by Art Gray. Gardenista
(fot.: pinterest.com)

Beton stał się modnym surowcem przy realizowaniu współczesnych, minimalistycznych ogrodów, bez potrzeby malowania i odlewania elementów, które miały przypominać naturalne drewno, kamień itp. I to właśnie jest beton architektoniczny – materiał ceniony za swój surowy i prosty wygląd.

Beton architektoniczny można barwić w zależności od indywidualnego zamówienia. Jednak nadawanie koloru odbywa się w trakcie produkcji, gdzie do masy od razu dodaje się wybranego barwnika. To pozwala na trwałe utrzymanie koloru przez dany element (fot.:contractors.pl)

Beton jest bardzo praktycznym surowcem ze względu na możliwość tworzenia z niego przeróżnych kształtów, barwienia, oraz łączenia go z innymi materiałami np. drewnem, szkłem, kamieniem ozdobnym. Modułowe elementy połączone z odpowiednimi materiałami i nasadzeniami stworzą estetyczny i minimalistyczny obraz. Szczególnie elementy tej samej wielkości i kształtów wprowadzają rytmikę i harmonię.

50 Modern Garden Design Ideas to Try in 2017 | Small backyard ...
Beton architektoniczny jest wielofunkcyjny. W ogrodzie wykorzystuje się go jako materiał na donice, małą architekturę, ścieżki w ogrodzie, rabaty… (fot.:pinterest.com)

Z grubszych płyt można także budować podjazdy. Minimalna grubość płyt do użytku pieszego to 3 cm. Dla podjazdów 6 cm. Spotykane są także bloki z betonu architektonicznego, wzmacniane włóknem szklanym, tzw. technologia GRC. Wykorzystuje się je jako stopnie lub wzmocnienie podjazdów.

Beton architektoniczny jest wytrzymały na warunki atmosferyczne, łatwo się go czyści i nie trzeba go malować z biegiem lat. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym może być nałożenie specjalnego impregnatu na płyty, który zmniejsza nasiąkliwość betonu, przez co się mniej brudzi. Impregnat wystarczy nałożyć raz na 2 – 3 lata. Zazwyczaj taka pielęgnacja wykonywana jest we własnym zakresie, ale niektórzy producenci w cenie oferują impregnację, np. MK Concrete.

Beton architektoniczny jest idealny do tworzenia kontrastów w połączeniu z roślinami (fot.: zielonyogrodek.pl)

Aby przestrzeń nie była monotonna przy produkcji niektórym płytom/ elementom nadaje się różne faktury. Głównie spotykane fakturowanie to:

Powierzchnia gładka, najprostsza.

Powierzchnia porowata lub mocno porowata uzyskiwana jest przez napowietrzanie masy betonowej. Takie „pokropione” płyty ciekawie mogą wyglądać na tarasie. Aby użytkowana nawierzchnia nie była śliska, tworzy się płyty szczotkowane (miotełkowane) lub groszkowe. Pozwala to na swobodne i bezpieczne chodzenie, bieganie po ścieżkach nawet podczas deszczu.

Płyty z fakturą szczotkowaną (fot.: contractors.pl)

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, elementy z betonu architektonicznego mogą być barwione. Na rynku dostępne podstawowe kolory to:

bielony, jasno szary (naturalny), ciemno szary, antracytowy (grafitowy). Firma Contractors wprowadziła także kolor ceglasty.

Odpowiedni dobór kontrastów stworzy nietuzinkową przestrzeń (fot.:modernline.info.pl)

W Polce występuje wiele producentów betonu architektonicznego. Niektórzy z nich produkują materiały dedykowane do wnętrz, elewacji i ogrodów. Gotowe elementy można sprawdzić na firmowych stronach. Często tacy producenci są w stanie wykonać indywidualne projekty, np. produktybetonowe.pl lub Ubetonowani.

Ceny oczywiście się różnią. Mogą być naliczane za gotowe bloki/ płyty lub za m².

Zostaw komentarz