Blogi o ogrodach

Każdy amator ogrodnictwa potrzebuje odkrywać wiedzę dotyczącą tego hobby. Ta dziedzina cały czas ewoluuje, pojawiają się nowinki, które warto śledzić oraz szukać informacji i porad. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo o taką wiedzę, ponieważ mamy dostępne programy telewizyjne, czasopisma, książki. Na czele tej bazy stoi oczywiście Internet, w którym jest praktycznie cała wiedza, którą można później zweryfikować w terenie. Dlatego dzisiaj przedstawimy Państwu kilka wybranych przez nas blogów o ogrodach, zieleni i architekturze krajobrazu.

1. poradnikogrodniczy.pl

Na tej stronie zebrano chyba wszystkie możliwe informacje i porady o ogrodach i poszczególnych roślinach. Ogrom zebranych tam artykułów spokojnie wystarczy na kolejne pół roku czytania.
Zakładki bloga podzielone są tematycznie. Osobno opisywane są rośliny ozdobne w ogrodzie, do domu, rośliny jadalne. Pielęgnacje sezonowe, które należy przeprowadzać w poszczególnych miesiącach. Uwzględniono również osobną tematykę pielęgnacji trawnika oraz oczek wodnych.

Bardzo pomysłowa jest zakładka z listą roślin podzielonych tematycznie.

Taka ściąga możne się przydać przy doborze roślinności do projektu.

Na stronie dodatkowo znajduje się zakładka do sklepu online, gdzie znajdą państwo potrzebne artykuły do ogrodu, głównie nawozy, środki ochrony roślin i narzędzia.

2. zielonyogrodek.pl

Strona bardzo podobna do powyższego „poradnika ogrodniczego”. Zakładki z kategoriami ułatwiają poruszanie się po artykułach. Mnie osobiście najbardziej spodobał się „katalog roślin”. Cała wiedza z przedmiotów na studiach w jednym miejscu.

Zakładka „katalog roślin” na stronie
Każda kategoria w zakładce ma swoją podkategorię

Nie tylko zakładka z poszczególnymi rodzajami roślin jest rozbita na podkategorie. Pielęgnacje i sprzęty także są podzielone tematycznie.

3. e-ogrody.pl

To blog należący do czasopisma „Ładny dom”. Ogrody, jako element domu posiadają swoją odrębną zakładkę, w której znajdują się porady, opisy, inspiracje. Autorzy podzielili wszystkie informacje na kategorie takie jak porady, choroby roślin, lista i opis wybranych gatunków. Amatorzy ogródków balkonowych także znajdą ciekawostki dla siebie.

Chciałam jeszcze grzecznie przypomnieć, że ogród, to nie tylko rośliny i mała architektura. Pamiętajmy o dzikich zwierzętach, dla których odpowiednio zaprojektowany ogród w mieście może stać się swoistą enklawą i zapewnić przeżycie w betonowej dżungli…

4. ogrodowisko.pl

Strona prowadzona przez prawdziwych pasjonatów ogrodów. Przedstawiają w ciekawy sposób pomysły na oryginalne ogrody, porady na problemy w pielęgnacji i prowadzeniu ogrodów oraz zdjęcia i opisy z podróży po światowych zielonych założeniach.

Swoje posty publikują od 2009 roku, także jest tutaj sporo uzbieranej wiedzy.

5. zogrodemnaty.pl

Zbiór praktycznej wiedzy zdobytej w codziennej pracy z ogrodami. Oprócz podstawowych pielęgnacji poruszane są tematy zakładania, utrzymania i gospodarowania ogrodem, tak aby cieszyć się owocami własnej pracy. Poczytać także można o materiałach wykorzystywanych do budowy ogrodu, czyli dla projektantów jest trochę wiedzy technicznej.

Oryginalnym pomysłem jest osobiste odwiedzanie prywatnych ogrodów czytelników. Pan Tomek od 2018 roku jeździ po Polsce i przedstawia na blogu wybrane ogrody.

W tym roku Pan Tomek nie próżnuje i odwiedził już 2 ogrody (kolor różowy).

6. abegor.pl/blog/

To blog prowadzony przez firmę projektową. Zespół zajmuje się projektami ogrodów, przestrzeni publicznych oraz wnętrz.
W zakładce bloga znajdują się ciekawostki dotyczące wybranych gatunków roślin, ciekawych ogrodów z podróży i praktycznych porad o zakładaniu ogrodów. Posiadają również stronę na Facebooku, gdzie co jakiś czas wstawiają zdjęcia nowych projektów.

7. projektzieleni.pl/blog/

Kolejna Pani architekt krajobrazu z Krakowa. Oprócz typowych informacji o jej projektach, znajdziecie Państwo w zakładce bloga ciekawe wiadomości dotyczące architektury krajobrazu, czy przestrzeni publicznej. Oczywiście nie brakuje wpisów o prywatnych działkach i ciekawych roślinach do ogródków.

8. 4poryroku.net/blog

Na tym blogu znajduje się wiele praktycznych informacji „z ogródka wziętych”. Autorzy opisują główne problemy związane z radzeniem sobie ze szkodnikami i chorobami, jakie dotykają poszczególne gatunki roślin w naszych ogródkach.
Natomiast dla relaksu warto poczytać o wybranych roślinach ozdobnych lub przyjrzeć się roślinom w naszej kuchni.

9. inspirowaninatura.pl

Blog przeznaczony dla typowych miłośników architektury krajobrazu i zieleni w mieście. Ciekawym pomysłem jest pokazanie, że rolnictwo i kieszonkowe uprawy także mogą dotyczyć miast.

Polecam poczytać w ramach ciekawostki

W artykułach przedstawiają nowe spojrzenie na miasta, sztukę czy ochronę powietrza. Na bloga wrzucają inspiracje i nowinki z wypraw w różne zakątki Polski i świata.

10. zielonenawodnione.pl

Praktyczne porady i wskazówki dotyczące systemów nawadniania i ich projektowania. Blog głównie przeznaczony dla grona projektantów. Na Facebooku dodatkowo wrzucane są ciekawostki z etapów projektowania.

11. ogrodniktomek.pl

Znany blog o ogrodach. Jeśli jeszcze o nim nie słyszeliście, to koniecznie tu zajrzyjcie. Autorzy, oprócz porad zakładania i pielęgnacji ogrodu, opisują wycieczki do zagranicznych ogrodów, przedstawiają swoje piękne projekty, a co najciekawsze, pokazują jak własnoręcznie możecie stworzyć ozdoby do ogrodu. Oczywiście w zakładce „kalendarz ogrodnika” znajdziecie ściągi dotyczące zadań pielęgnacyjnych ogrodu w ciągu roku.

Zielona ściana DIY z rozchodnikami (fot.: ogrodniktomek.pl)

11. ogrodnikleszek.pl

Ciekawie prowadzony blog z poradami ogrodniczymi i praktycznymi pomysłami na aranżację ogrodu. Przy okazji autor opisuje podróże po światowych i krajowych ogrodach, które osobiście odwiedził. Dla ciekawskich czekają także wskazówki dotyczące odpowiednich dni na prowadzenie upraw własnych owoców i warzyw. Jeśli nie wiecie jakie ciekawostki skrywają rośliny jadalne, koniecznie zajrzyjcie w zakładkę „smacznie i zdrowo”.

Polecam artykuł osobom, które nie mogą sobie poradzić z rozrabianiem pupila na rabatach.

12. panidyrektor.pl

Blog prowadzony przez Panią Architekt. Tak, taką nie od roślinek, a od projektów budowlanych. Dlaczego w takim razie wspominamy o tym blogu? Otóż przy projektowaniu przestrzeni miejskiej, przestrzeni małych, prywatnych ogródków nie możemy zapominać o spójności projektu z budynkiem i z otoczeniem. Wtedy taki projekt jest praktyczny i estetyczny, niestety często architekci po macoszemu traktują zielone otoczenie wokół domów.

Na wspomnianej stronie jest wiele inspiracji dla projektów domów i wystroju wnętrz, ale dla nas cenna jest zakładka „zieleń i ogród”. Tutaj autorka opisuje wykorzystanie architektury ogrodowej i innych elementów w otoczeniu budynku.

Przykładowy artykuł z inspiracjami na stronie

13. Maja w ogrodzie

Każdy chyba słyszał o programie w telewizji, który prowadzony jest od lat przez Panią Maję Popielską. Program „Maja w ogrodzie” zaliczmy go do kategorii bloga, którego nie trzeba czytać, a porady pielęgnacyjne, nowinki przedstawione są w kolorowy sposób jako film.

14. Polowanie na ogród

Kolejny program, który poprzez odcinki pokazuje sposoby na pielęgnację, czy odnowienie istniejącego ogrodu. Pan Dominik pomaga niedoświadczonym amatorom zieleni poradzić sobie z występującymi problemami na terenie ogrodu i potrafi nadać przestrzeni nowe oblicze.
Duża dawka inspiracji – polecam.