Idealny trawnik, jak o niego zadbać?
Trawnik to obszar pokryty gęsto rosnącą trawą, regularnie pielęgnowany poprzez koszenie, podlewanie i nawożenie tworzy zielone tło dla roślin, kwiatów i elementów architektury ogrodowej. Wprowadza harmonię i elegancję do przestrzeni wokół domu. Służy jako miejsce do wypoczynku, zabawy i aktywności fizycznej, jest idealnym podłożem do rodzinnych spotkań na świeżym powietrzu. Zapewnia bezpieczną przestrzeń do zabaw dla dzieci. Może być wysiany z nasion lub ułożony z gotowej darni w rolkach.

W ogrodach naszych klientów zapewniamy całoroczną pielęgnację trawników. Oferujemy systematyczne koszenie trawnika wraz z wywozem skoszonej trawy. W okresie letnim gdy przez długi okres nie pada deszcz lub gdy ogród nie jest wyposażony w system nawadniania, podlewamy trawniki by trawa mogła się prawidłowo rozwijać, tworząc piękną, gęstą zieloną darń. Dodatkowo zapewniamy konserwację systemu nawadniania – włączenie systemu wiosną, systematyczne kontrolowanie, opróżnienie instalacji z wody i zabezpieczenie jej przed zimą.
Trzy razy w roku w roku lub według potrzeb, nawozimy trawniki klientów przy pomocy specjalnego siewnika. Używamy długodziałających i interwencyjnych nawozów m. in. takich firm jak ICL, Yara, Florovit, Azofoska oraz Osmocote. Azot w nawozach pobudza wzrost trawnika oraz nadaje mu ciemnozielony kolor. Fosfor wywiera korzystny wpływ na rozwój systemu korzeniowego, co wpływa na pobieranie większej ilości składników pokarmowych. Fosfor oraz potas zwiększają odporność rośliny na suszę i mróz. Dzięki nawożeniu rośliny mają bardziej nasycone kolory, są znacznie odporniejsze na choroby i grzyby, a także lepiej zimują.

Na trawnikach naszych klientów, spotykamy się z chorobami:
Pleśń śniegowa: Trawnik jest szczególnie narażony, gdy występują duże wahania temperatury, może temu towarzyszyć rosa i mgła. Pleśń pojawia się również wczesną wiosną, gdy na trawniku zalegała warstwa śniegu.
Objawy: szaro-brązowe plamy z obumarłych roślin.
Zapobieganie: zadbanie o trawnik przed zimą, unikanie nawożenia azotem jesienią, skoszenie nisko trawnika przed zimą, usunięcie opadłych liści z drzew, unikanie deptania trawnika pokrytego śniegiem.
Żółta plamistość trawników: Ta choroba jest związana z niedoborem składników pokarmowych- azotu oraz przy nieodpowiednich warunkach glebowych.
Objawy: małe żółte plamy, widoczne w darni po skoszeniu trawy.
Zapobieganie: stosowanie odpornych odmian traw, zrównoważone nawożenie azotem, zabieg wertykulacji.
Mączniak prawdziwy traw: pojawia się na trawniku, który jest mocno zacieniony i trawa nie ma odpowiednich warunków do wzrostu oraz w przypadku, kiedy kosimy trawnik zbyt wysoko.
Objawy: szaro-białawy nalot na liściach.
Zapobieganie: niskie koszenie trawy, cięcie prześwietlające drzew i krzewów, by zapobiec zacienieniu trawnika.
Gdy mamy do czynienia z niewielką ilością chwastów dwuliściennych na trawniku zwalczamy je mechanicznie, natomiast w przypadku dużej ilości stosujemy środki chemiczne. Zabieg ten zapobiega dalszemu rozsiewaniu się chwastów, co za tym idzie pozwala to cieszyć się klientom z eleganckiego, gęstego trawnika.

Wertykulację trawnika – w zależności od potrzeb – przeprowadzamy w dwóch terminach, wiosną lub jesienią. Zabieg ten polega na pionowym nacięciu darni specjalistycznym sprzętem, ma to za zadanie usunięcie obumarłych części roślin, które tworzą gęsty filc słabo przepuszczający powietrze i wodę.
Gdy na trawniku pojawiają się ubytki dosiewamy trawę, by trawnik wyglądał elegancko, tworząc piękną, gęstą zieloną darń.
Skontaktuj się z nami, a zadbamy o Twój trawnik https://gardenrangers.pl/kontakt/.