Inspirujące altany, czyli co wybrać do swojego ogrodu
Wiosna nadeszła! Marzec, ciepło, Słońce, rozwijające się kwiaty. Człowieka kusi, żeby wyjść na świeże powietrze, zrelaksować się w ogrodzie.
Zatem, jeśli relaks w ogrodzie to w jaki sposób?
Zadaszony taras, altana, leżak na trawniku?
W poniższym artykule chcemy poruszyć temat altan, czyli budowli o lekkiej konstrukcji, często ażurowej, stawianej w ogrodzie, przeznaczonej do wypoczynku oraz ochrony przed deszczem i słońcem.
Nie mówimy tutaj natomiast o wiatach, pergolach czy trejażach.
Altany w prywatnych ogrodach można stawiać gdzie się chce, jeżeli konstrukcja jest ażurowa. Jeśli będzie zacieniać wnętrze oraz zasłaniać widok z okien, to nie stawiajmy jej przy samym budynku. Altana powinna być ozdobnym akcentem, spójnym z całością projektu. Jak to wygląda od strony prawnej?
Przy realizacji prywatnego ogrodu nie trzeba zgłaszać, ani występować o pozwolenie na budowę:
- wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35 m2 , przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki ( Prawo budowlane, art. 29 )
W przypadku, kiedy konstrukcja posiada min. jedną ścianę zabudowaną i posiada fundamenty, może być traktowana jako budynek, dlatego obowiązują ją przepisy związane z usytuowaniem przy granicy:
- 1,5 m od granicy działki – gdy na działce sąsiedniej znajduje się już obiekt budowlany, położony w podobnej odległości od granicy
- 3 m od granicy działki – ściana znajdująca się od strony granicy działki jest zabudowana i nie posiada wejścia.
- 4 m od granicy działki – kiedy ściana zwrócona ku granicy działki posiada okna lub wejście.
Altany w miejscach publicznych muszą mieć pozwolenie na budowę.
Na rynku dostępnych jest wiele gotowych konstrukcji do samodzielnego złożenia. Oczywiście samemu również można taką altanę wykonać. Najprościej wykorzystać do tego celu drewniane bale i deski. Pamiętać jednak trzeba, że drewniane konstrukcje stawia się na odpowiednio przygotowanym podłożu, żeby materiał służył jak najdłużej, a konstrukcja pozostała stabilna. Najlepiej, jakby drewno nie stykało się bezpośrednio z gruntem, a elementy mocujące były nierdzewne. Dodatkowo drewno trzeba regularnie pielęgnować.
Do ogrodów w stylu romantycznym lub francuskim, pasowałyby konstrukcje z żeliwa, ustawione wśród gęstej zieleni.
Oprócz żeliwa, altana może być zbudowana z aluminium. Tego typu metal dobrze wygląda w nowoczesnych ogrodach oraz komponuje się z materiałami syntetycznymi np. z poliwęglanem.
Materiały do budowy altany można oczywiście łączyć. I tak oryginalne projekty powstają z połączenia drewna z kamieniem. Są to bardzo trwałe konstrukcje, które zostają na lata.
Jak już wspomniałam, altana powinna zgrywać się z otoczeniem. W nowoczesnym ogrodzie, o charakterze minimalistycznym nie będą pasować konstrukcje o nieregularnych formach.
Altany mogą występować w różnej postaci – od zabudowanych, potężnych konstrukcji, po ażurowe, z lekkim dachem i symbolicznymi osłonięciami boków. Samo zadaszenie na słupach to najprostsza konstrukcja. Takie otwarte miejsce sprzyja swobodnemu poruszaniu się podczas kolacji w większym gronie w ciepłe wieczory, natomiast altany zabudowane można swobodnie użytkować nawet podczas wietrznych i deszczowych dni.
Wielkość altany ograniczona jest przez Prawo Budowlane (do 35 m^2 bez pozwolenia) oraz nasz portfel. Nie trzeba oczywiście iśc w skrajności, ponieważ wygodną powierzchnią do większości działań jest około 16 mkw.
Kształty zależą od wyobraźni projektanta, ale najprościej jest wykonać altanę na bazie czworokąta. W zależności od tego jak chcemy użytkować takie miejsce, możemy wprowadzać więcej elementów.
Spotykanym rozwiązaniem jest łączenie altany z miejscem na grillowanie…
…zabudowane
…z delikatnym zasłonięciem:
Pomysłów i możliwości jest mnóstwo. Jednak podchodźmy do takich projektów z rozsądkiem, aby otoczenie było estetyczne, spójne, a altana praktyczna.
Oprócz ogrodów, potrafimy także wybudować altany. Zapraszamy do kontaktu.