Drewniana altana z ażurowym zabudowaniem

Inspirujące altany, czyli co wybrać do swojego ogrodu

Wiosna nadeszła! Marzec, ciepło, Słońce, rozwijające się kwiaty. Człowieka kusi, żeby wyjść na świeże powietrze, zrelaksować się w ogrodzie.
Zatem, jeśli relaks w ogrodzie to w jaki sposób?
Zadaszony taras, altana, leżak na trawniku?
W poniższym artykule chcemy poruszyć temat altan, czyli budowli o lekkiej konstrukcji, często ażurowej, stawianej w ogrodzie, przeznaczonej do wypoczynku oraz ochrony przed deszczem i słońcem.
Nie mówimy tutaj natomiast o wiatach, pergolach czy trejażach.

Altany w prywatnych ogrodach można stawiać gdzie się chce, jeżeli konstrukcja jest ażurowa. Jeśli będzie zacieniać wnętrze oraz zasłaniać widok z okien, to nie stawiajmy jej przy samym budynku. Altana powinna być ozdobnym akcentem, spójnym z całością projektu. Jak to wygląda od strony prawnej?

Przy realizacji prywatnego ogrodu nie trzeba zgłaszać, ani występować o pozwolenie na budowę:

  • wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35 m2 , przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki ( Prawo budowlane, art. 29 )

W przypadku, kiedy konstrukcja posiada min. jedną ścianę zabudowaną i posiada fundamenty, może być traktowana jako budynek, dlatego obowiązują ją przepisy związane z usytuowaniem przy granicy:

  • 1,5 m od granicy działki – gdy na działce sąsiedniej znajduje się już obiekt budowlany, położony w podobnej odległości od granicy
  • 3 m od granicy działki – ściana znajdująca się od strony granicy działki jest zabudowana i nie posiada wejścia.
  • 4 m od granicy działki – kiedy ściana zwrócona ku granicy działki posiada okna lub wejście.

Altany w miejscach publicznych muszą mieć pozwolenie na budowę.

Rzeźbiona altana w parku
Ozdobna altana w parku w Otwocku

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych konstrukcji do samodzielnego złożenia. Oczywiście samemu również można taką altanę wykonać. Najprościej wykorzystać do tego celu drewniane bale i deski. Pamiętać jednak trzeba, że drewniane konstrukcje stawia się na odpowiednio przygotowanym podłożu, żeby materiał służył jak najdłużej, a konstrukcja pozostała stabilna. Najlepiej, jakby drewno nie stykało się bezpośrednio z gruntem, a elementy mocujące były nierdzewne. Dodatkowo drewno trzeba regularnie pielęgnować.

Mocowanie drewnianych elementów (fot.: KonGrod)

Do ogrodów w stylu romantycznym lub francuskim, pasowałyby konstrukcje z żeliwa, ustawione wśród gęstej zieleni.
Oprócz żeliwa, altana może być zbudowana z aluminium. Tego typu metal dobrze wygląda w nowoczesnych ogrodach oraz komponuje się z materiałami syntetycznymi np. z poliwęglanem.

Aluminiowa konstrukcja altany (fot.: ogrodosfera.pl)

Materiały do budowy altany można oczywiście łączyć. I tak oryginalne projekty powstają z połączenia drewna z kamieniem. Są to bardzo trwałe konstrukcje, które zostają na lata.

Jak już wspomniałam, altana powinna zgrywać się z otoczeniem. W nowoczesnym ogrodzie, o charakterze minimalistycznym nie będą pasować konstrukcje o nieregularnych formach.

Taki rodzaj altan idealnie nada się w ogrodach i przestrzeniach o charakterze naturalistycznym.
Przy minimalistycznym i eleganckim otoczeniu nie musimy rezygnować z drewna (fot.: homify.com)

Altany mogą występować w różnej postaci – od zabudowanych, potężnych konstrukcji, po ażurowe, z lekkim dachem i symbolicznymi osłonięciami boków. Samo zadaszenie na słupach to najprostsza konstrukcja. Takie otwarte miejsce sprzyja swobodnemu poruszaniu się podczas kolacji w większym gronie w ciepłe wieczory, natomiast altany zabudowane można swobodnie użytkować nawet podczas wietrznych i deszczowych dni.
Wielkość altany ograniczona jest przez Prawo Budowlane (do 35 m^2 bez pozwolenia) oraz nasz portfel. Nie trzeba oczywiście iśc w skrajności, ponieważ wygodną powierzchnią do większości działań jest około 16 mkw.

Kształty zależą od wyobraźni projektanta, ale najprościej jest wykonać altanę na bazie czworokąta. W zależności od tego jak chcemy użytkować takie miejsce, możemy wprowadzać więcej elementów.
Spotykanym rozwiązaniem jest łączenie altany z miejscem na grillowanie…

Altana 2 w 1: miejsce relaksu oraz organizacji kolacji z przyjaciółmi

…zabudowane

fot.: domiogrod.pl

…z delikatnym zasłonięciem:

Pomysłów i możliwości jest mnóstwo. Jednak podchodźmy do takich projektów z rozsądkiem, aby otoczenie było estetyczne, spójne, a altana praktyczna.

Oprócz ogrodów, potrafimy także wybudować altany. Zapraszamy do kontaktu.

Zostaw komentarz