Jak pozbyć się komarów i innych owadów w ogrodzie?

Sezon ogrodniczy to nie tylko kolorowe rabaty, słońce i grille. Każdy, kto posiada własny ogródek, szczególnie na przedmieściach, z lasem lub terenami podmokłymi, wie, z czym się również kojarzy lato.
Owady, dużo owadów. Szczególnie komarów, much, muszek, meszek, kleszczy, gzów itp. Nie możemy ich nazywać szkodnikami, ponieważ nie niszczą niczego. To pożyteczne dla ekosystemu owady. My ludzie niestety stoimy w ich łańcuchu pokarmowym i musimy sobie z tym jakoś radzić.

Ostatni sezon dał się nam we znaki. Sprzyjająca rozwojowi larw pogoda utrudniała nam pielęgnacje ogrodu jak i przebywanie w nim.

Przez lata dopracowywano sposoby na bronienie się przed owadami. Każdy działa lepiej lub gorzej, ale musimy też mieć na uwadze skutki uboczne stosowania chemicznych substancji, natomiast środki naturalne nie są całkowicie skuteczne.
Zacznijmy od naturalnych metod obrony przed komarami, kleszczami i innymi gryzącymi owadami.

Kwiaty i olejki eteryczne. Już od pokoleń wspierały naszych przodków. Popularna w walce z komarami jest kocimiętka, bazylia lub komarzyca. Postawione na parapecie lub w pobliżu miejsca spoczynku, swoimi olejkami zniechęcają owady do latania w ich obrębie. Ale to delikatna bariera.

Komarzyca (fot.: pinterest.com)

Skuteczniejsze są intensywne olejki, którymi posmarujemy się przed wyjściem do ogrodu. Możemy stworzyć mieszankę np. z olejku goździkowego, eukaliptusowego i drzewka herbacianego. To najlepsze zapachy odstraszające gryzące owady. Minusem jest to, że co jakiś czas musimy się smarować nimi na nowo oraz to, że nie użyjemy swoich ulubionych perfum, bo i tak nie będzie ich czuć.

Olejki eteryczne (fot.: pinterest.com)


Owady na dystans powinny trzymać także kadzidełka, świeczki i mgiełki. Jednak przy inwazji komarów wieczorową porą na niewiele się zdadzą, szczególnie jeśli wiatr będzie je szybko rozwiewał.

Kolejnym, prostym, ale skutecznym rozwiązaniem jest także montaż moskitier, czy siatek w oknach oraz na pergoli/ altanie.

Warto mieć także na uwadze zwierzęta, które pomagają ograniczyć liczebność komarów i kleszczy. Mowa o jeżykach, jaskółkach i nietoperzach, które żywią się dorosłymi owadami. Natomiast ryby i ważki wyłapują w wodzie larwy komarów (fot.: polskieradio.pl)

Obecnie najłatwiej stosować preparaty chemiczne jakimi są repelenty stosowane na skórę oraz na większą skalę opryski w ogrodzie.
Środki do użytku codziennego w sztyftach i sprejach zawierają substancję DEET, która odstrasza owady. Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów, nawet takich przystosowanych do wrażliwej skóry dzieci. Pamiętajmy, aby omijać oczy i usta.

(fot.: vectorstock.com)

Ciekawostka: Z własnego doświadczenia nie są to skuteczne metody na 100%. Z koleżanką przeprowadzałyśmy inwentaryzację w czerwcu, spryskałyśmy się trzema różnymi preparatami, tak, ze czułyśmy sztywną warstwę na sobie. Działało tylko 5 min…

Powyżej przedstawiliśmy Państwu metody na bronienie się przed obecnością komarów, kleszczy i muszek. Może ograniczymy w ten sposób pogryzienia, ale i tak będą nas irytowało ich bzyczenie wokół. Jak zatem skutecznie zmniejszyć ich liczebność?

Zadymianie przeciw owadom (fot. pinterest.com)

Nie da się pozbyć owadów na 100%. Komary rozmnażają się w wodzie, kleszcze w ciepłych, wilgotnych kryjówkach. Opryski na dorosłe osobniki to nie wszystko. Należy pamiętać, że przy takich zabiegach najlepiej jest zatrudnić profesjonalną ekipę, zaopatrzoną w sprzęt i odzież ochronną.
Istnieje kilka chemicznych sposobów walki z owadami. Jest to np. opryskiwanie, zamgławianie lub bezpośrednie stosowanie larwicydów do wody.

Uwaga! Preparaty chemiczne nie działają wybiórczo, na konkretną grupę owadów. Niestety skutkiem ubocznym jest także redukcja owadów pożytecznych, dlatego stosujmy opryski pod wieczór i unikajmy stosowania środków na rabatach z roślinami miododajnymi.


Opryski powinno się stosować co 3-4 tygodnie, nawet przez cały sezon od wiosny do jesieni. Niektóre z preparatów działają natychmiast, inne na drugi dzień, zanim przenikną w ciało owada. Jeżeli pogoda jest deszczowa zabiegi oprysku można stosować częściej.

Poniżej przedstawimy Państwu kilka przykładowych środków do zwalczania owadów.

PreparatKomar/ Kleszcz/ InneFormaOprysk/ ZamgławianieUwagi
BEST CYPER FOG 200 ECTAK/ TAK/ NIEpłynTAK/ TAKZamgławianie tylko na komary
DRAKER 10.2TAK/ TAK/ TAKmikrokapsułki w emulsjiTAK/ NIE 
Cipex 10ETAK/ TAK/ TAKpłynTAK/ NIE 
KOMARON FORTETAK/ TAK/ TAKpłynTAK/ TAK 
ASPERMET 200 ECTAK/ TAK/ TAKpłynTAK/ TAK 
BLACK JACK JETTAK/ TAK/ TAKpłynTAK/ TAK
MOSKITOSTAK/ TAK/ TAKpłynTAK/ NIE 
BROSTAK/NIE/ NIEpłynNIE/ NIElarwicyd do oczek wodnych
AEDEXTAK/NIE/ NIEtabletkiNIE/ NIElarwicyd do oczek wodnych
AFANISEP 25WPTAK/ TAK/ TAKproszekTAK/ NIE 

Jeśli nie posiadacie specjalnych zamgławiaczy, ich stosowanie może być mało skuteczne. Nasza firma posiada wyszkoloną ekipę, która profesjonalnie i zachowaniem najwyższych środków ostrożności przeprowadzi efektywny oprysk nawet na dużych obszarach, dzięki spalinowym rozpylaczom.

Zostaw komentarz