Jak poradzić sobie ze szkodnikami w ogrodzie?

Szkodniki ogrodowe to organizmy (owady, roztocza, mięczaki, gryzonie i inne), które uszkadzają rośliny uprawne, trawniki, byliny, drzewa i krzewy ozdobne, powodując ich osłabienie, choroby lub obniżenie plonów. Mogą one żerować na liściach, pędach, korzeniach, kwiatach lub owocach, prowadząc do ich deformacji, żółknięcia, a nawet zamierania roślin. 

Ogrodowe szkodniki to niemały problem każdego właściciela zielonej przestrzeni. Bardzo ważne w walce ze szkodnikami jest ich prawidłowe rozpoznanie, pomoże nam to w dobraniu metody ich zwalczania. 

Rośliny zaatakowane przez mszyce.

Bluszcz zaatakowany przez opuchlaka. Widać charakterystyczne zaokrąglone wygryzienia na brzegach blaszek liściowych.

Oto szkodniki z którymi mamy najczęściej do czynienia w ogrodach naszych klientów:

  • Ćmy bukszpanowe – te owady żerują tylko na bukszpanie. Dorosła postać ćmy nie jest szkodliwa dla rośliny. Nie należy jednak lekceważyć jej obecności. Jej zadaniem jest rozmnażanie i szukanie miejsca do żerowania dla młodych osobników, uaktywnia się nocą. Prawdziwym zagrożeniem jest gąsienica ćmy bukszpanowej, jeśli nie zostanie zauważona w początkowej fazie inwazji na bukszpanie, potrafi w kilka tygodni zjeść liście oraz wszystkie niezdrewniałe części rośliny, doprowadzając do nieatrakcyjnego wyglądu i zamierania rośliny. Bardzo ważna jest dokładna obserwacja roślin, gąsienice skrywają się wewnątrz krzewu, dlatego często ich nie zauważamy, co powoduję, że bukszpany w ogrodzie zamierają. Najlepszą metodą ich zwalczania jest natychmiastowe zastosowanie środków chemicznych. 
  • Opuchlaki – występują w postaci larw i osobników dorosłych – chrząszcze. Larwy, które ciężko zauważyć, zjadają korzenie, znacznie osłabiając roślinę i doprowadzając do jej zamierania. Łatwo przynieść je do ogrodu w bryle korzeniowej rośliny zakupionej w centrum ogrodniczym. Osobniki dorosłe pozostawiają charakterystyczne okrągławe wygryzienia na brzegach blaszek liściowych. Chrząszcze żerują nocą, najlepiej w ich zwalczaniu sprawdzi się metoda chemiczna, wykonywana tuż przed zmrokiem, przed samym rozpoczęciem ich żerowania.
  • Chrabąszcz majowy – jego larwy, zwane pędrakami są bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla młodych roślin. Larwy zjadają korzenie, zahamowując wzrost roślin, a nawet ich zamieranie. Ich zwalczanie jest trudne, stosujemy środki chemiczne. 
  • Mszyce – są to najpowszechniejsze szkodniki w ogrodach, mogą występować w różnych kolorach – białe, zielone, czarne. Potrafią niezwykle szybko się rozmnażać, co sprawia że w krótkim czasie pokrywają fragmenty rośliny – młode pędy, liście, pąki kwiatowe- wysysając soki roślinne. Prowadzi to do osłabienia rośliny, a lepka substancja – spadź, którą wytwarzają, ogranicza przeprowadzanie przez roślinę procesu fotosyntezy i oddychania. Owady te podczas żeru potrafią przenosić choroby z jednej rośliny na drugą. 
  • Gąsienice – potrafią całkowicie pozbawić roślinę ulistnienia w bardzo krótkim czasie. Należy zwalczać je natychmiast po zauważeniu pierwszych osobników. Działa na nie większość środków chemicznych, nie są one na nie odporne. 
  • Ślimaki – zjadają głównie liście, preferują byliny m.in. funkie, języczki. Umieszczenie na rabacie roślin, których nie lubią, takich jak: rumianek, szałwia, krwawnik, przywrotnik może spowodować, że nie będą zainteresowane rabatą. Można stosować środki chemiczne w ich zwalczaniu, jednak są one niebezpieczne dla innych zwierząt np. domowych. 
  • Kret – o jego obecności w naszym ogrodzie świadczą kretowiska, drąży on tunele w ziemi. Największe szkody wyrządza na trawnikach. Jego kopczyki z ziemi psują ich estetyczny wygląd. W przypadku trawników warto stosować siatkę na krety, która zapobiega powstawaniu kopczyków. Kret jednak, jest także pożytecznym stworzeniem. Podczas drążenia tuneli zjada on pędraki, które uszkadzają korzenie roślin, zahamowując ich wzrost. Kret jest w Polsce pod częściową ochroną. Zwierzę to nie lubi nasadzeń z lawendy, mięty, zastosowanie tych roślin zniechęci kreta do naszych rabat. 
  • Nornica – to niewielki gryzoń, przypominający mysz. Drąży ona tunele pod ziemią, podgryzając przy tym korzenie, cebulki, roślin oraz warzywa. Sposobem na walkę z nornicami jest sadzenie roślin w specjalnych koszyczkach, które utrudniają im dostęp do korzeni roślin, lub stosowanie roślin za którymi nornice nie przepadają. Są to mięta, czosnek. 

Gąsienica ćmy bukszpanowej oraz motyl ćmy bukszpanowej po prawo.

W jaki sposób zapobiegać szkodnikom w ogrodzie?

  • Wybieranie zdrowych roślin w centrum ogrodniczym lub szkółce – ważne jest by zwracać uwagę na kondycję roślin jeszcze przed ich zakupem. Chore sadzonki mogą przenosić szkodniki oraz choroby na zdrowe rośliny.
  • Regularna kontrola roślin – im wcześniej znajdziemy szkodniki na naszych roślinach, tym łatwiej i szybciej uda się je zwalczyć.
  • Stosowanie naturalnych metod ochrony – sadzenie roślin odstraszających szkodniki np. aksamitka, czosnki – odstraszają nornice i krety; lawenda, bylica piołun -mszyce; czosnek, mięta, szałwia – pędraki; szałwia,tymianek, rumianek – ślimaki.
  • Szybka interwencja metodą mechaniczną – ręczne zbieranie szkodników np. ślimaki, oraz metodą chemiczną – specjalnie dobrane środki chemiczne zwalczające konkretną grupę owadów. 
  • Zwracanie uwagi na pożyteczne owady – biedronka zjada mszyce; larwy złotooka zjadają mszyce, przędziorki; pszczoła zapyla rośliny; chrząszcze z rodziny biegaczowatych ograniczają występowanie owadów roślinożernych, ślimaków, szkodników glebowych.

Szkodniki w ogrodzie są problemem, którym należy się szybko zająć. Zwiększenie bioróżnorodności, stworzenie siedliska dla różnych organizmów – tych zapylających jak i drapieżnych, żywiących się szkodnikami- pozwoli zapobiec występowania niechcianych owadów. Pomoże nam w tym stawianie domków dla owadów pożytecznych, zapewnienie schronienia dla jeży, sadzenie roślin miododajnych oraz odstraszających konkretne szkodniki. Znajdź kompetentny zespół, który zatroszczy się o Twój ogród. 

Masz problem ze szkodnikami w swoim ogrodzie? Skontaktuj się z nami klikając w link https://gardenrangers.pl/kontakt/.

Zostaw komentarz