Kwiaty na łące kwietnej

Łąki kwietne w ogrodzie

Coraz częściej słyszymy w eterze rozmowy o łąkach kwietnych. Kojarzą się głównie z naturalnymi siedliskami, a ostatnio także z miejskimi zieleńcami. Łąka kwietna to także idealny pomysł na przydomowy kąt, szczególnie, kiedy nie mamy czasu na pielęgnację zielonego trawnika i chcemy wzbogacić ekosystem. Łąka kwietna nadaje sielskiego i proekologicznego charakteru. Sprzyja rozwojowi drobnej fauny i flory, czego nie zapewni niski, ubogi w gatunki trawnik. Niektóre gatunki kwiatów są miododajne i wabią wiele pożytecznych owadów.

Ten rodzaj założenia, który wymaga minimalnej pielęgnacji, wystarczy od czasu do czasu podlać i przeplewić z najbardziej ekspansywnych i uciążliwych chwastów. To także dobry sposób na zagospodarowanie trudnych miejsc, na których nie wyrośnie zwykła trawa lub inne byliny. Kolejnym atutem łąk kwietnych jest to, że wystarczy je skosić 2 razy w roku, co da efekt lepszego kwitnienia niektórych gatunków w mieszance. Termin pierwszego koszenia należy zaplanować na czerwiec, a drugie koszenie wystarczy przeprowadzić we wrześniu. Proszę pamiętać, że łąki kwietne to nie niska trawa, do której jesteśmy przyzwyczajeni…

Na rynku obecnie dostępne są różne mieszanki nasion kwiatów, ale zwróćmy uwagę na zawartość procentową kwiatów w mieszance – musi być więcej niż około 5%.
Możemy zastosować mieszankę z kwiatami jednorocznymi, czyli zakwitną tylko raz w sezonie, w którym je wysialiśmy. Nie zaleca się jednak tego rodzaju nasion, ponieważ co roku trzeba by odtwarzać taką łąkę, lub w kolejnych latach zadowolić się tymi roślinami, które częściowo samodzielnie wysiały się do gruntu.
Najlepsza jest wieloletnia mieszanka nasion roślin, które rozsiewają się co roku same. Większość takich gotowych nasion zawiera dzikie kwiaty, można dodać do nich maksymalnie 10% gatunków jednorocznych (szybko rosnących). W takich miksach powinny też znaleźć się trawy.

Głównym wyznacznikiem przy doborze mieszanki powinien być rodzaj stanowiska w naszym ogrodzie. Należy zwrócić uwagę na rodzaj gleby, nawodnienie oraz nasłonecznienie.

Teren przeznaczony pod zasiew łąki kwietnej nie powinien być żyzny, ponieważ kwiaty zostaną zdominowane przez chwasty i trawy. Na początku najlepiej ściągnąć wierzchnią warstwę gleby i darń z chwastami i śpiącymi nasionami w ziemi. Następnie glebę należy spulchnić na głębokość ok. 30 cm i wyrównać teren. Nie zaleca się stosowania herbicydów, jest to nieekologiczny zabieg, a zakładając łąkę kwietną, bądźmy konsekwentni.

Łąkę wieloletnią można wysiać w dowolnym terminie sezonu wegetacyjnego, jednak należy zwrócić uwagę na wilgotność gleby.
Jeśli zdecydują się Państwo na łąkę z kwiatami jednorocznymi, najlepiej wysiać ją wiosną. Zbyt późne wysianie nie pozostawi roślinom czasu na rozwój i zakwitnięcie.
Rozsiane nasiona należy uwałować walcem. Nie przysypujemy nasion glebą, ponieważ większość z nich potrzebuje światła do kiełkowania. Na koniec powinno się obficie podlać teren.
Niektórzy producenci mieszanek na opakowaniach zawierają instrukcję terminu wysiewu oraz nasiona dobrane na odpowiednie stanowiska, np. słoneczne, pół-cieniste.

Łąka kwietna z kwiatami wieloletnimi długo może utrzymać się w naszym ogrodzie. Przez koszenie jej po pierwszym przekwitnięciu, sama się będzie odtwarzać, dlatego skoszone siano należy pozostawić na kilka dni do przesuszenia, żeby nasiona opadły.

Raz na 2 lub 3 lata łąkę kwietną trzeba odświeżyć przez dosiew mieszanek. Wtedy glebę należy wzruszyć grabiami lub wertykulatorem.

Przykłady mieszanek na wybrane stanowiska:

Gleby świeże:

Złocień zwyczajny, komonica zwyczajna, firletka poszarpana, cieciorka pstra, jaskier ostry, świerzbnica polna, wyka ptasia/ kosmata, kozibród łąkowy, krwawnik pospolity, chaber łąkowy, marchew dzika, krwiściąg lekarski.

Stanowiska suche:

Mak polny, wyka ptasia, chaber driakiewnik,  komonica zwyczajna, żmijowiec zwyczajny, cykoria podróżnik, dziewanna wielkokwiatowa, rumian barwierski, mydlnica lekarska, rzepik pospolity, dziewanna pospolita, szałwia łąkowa, wiesiołek, ostrzeń pospolity, kozibród łąkowy.

Łąka miododajna, jednoroczna (jako dodatek do mieszanki wieloletniej):

Smagliczka nadmorska, wyżlin większy, nagietek lekarski, lak pospolity, złocień zwyczajny, ostrzeń powabny, goździk brodaty, pozłotka kalifornijska, gipsówka wytworna, ubiorek tarczkowy, lobelia przylądkowa, płomyk wiechowaty, portulaka wielkokwiatowa, fiołek rogaty.

Do kwiatów jednorocznych należą także chaber bławatek, kąkol polny. To cenne kwiaty lata, które warto zasiać w swoim ogrodzie.

Ciekawostka: Chaber i kąkol były dawniej pospolitymi chwastami w uprawach zbóż. Rozwój rolnictwa spowodował ich zanikanie, dlatego obecnie oba gatunki znajdują się na polskiej czerwonej liście. Zakładane są specjalne polowe rezerwaty przyrody, aby zachować różnorodność gatunkową, a Unia Europejska dopłaca rolnikom, którzy wysiewają te kwiaty przy uprawie zbóż.

One Thought to “Łąki kwietne w ogrodzie”

  1. […] od stylu ogrodu, można stworzyć odpowiedni charakter trawnika, np. łąkę kwietną (czytaj tutaj) lub trawnik […]

Comments are closed.