Materiał kamienny na taras

W jaki sposób nadać swojemu ogrodowi oryginalności? Czemu nie wykorzystać do tego naturalnych i łatwo dostępnych materiałów?
Mowa w tym wypadku o kamieniu. Pisaliśmy już o grysach i otoczakach, ale teraz skoncentrujemy się na nawierzchni stabilnej.

Taras kamienny jest wprowadzeniem między wnętrzem domu, a „wnętrzem” ogrodu. Powinien być spójny z klimatem aranżacji. Różnorodność kolorów, kształtów i wielkości pozwala na stworzenie nieszablonowej przestrzeni.

Budowę tarasu należy zacząć od wybrania wierzchniej warstwy humusu w wyznaczonym miejscu. Pozwoli to na stabilne usadowienie tarasu. Podsypujemy tłuczeń, następnie kliniec. Warstwy kolejno ubijamy. Jeżeli taras ma być na poziomie gruntu, na koniec wystarczy 15-centymetrowa warstwa zagęszczonego piasku.
Końcowa warstwa to podsypka cementowo- piaskowa. Przy układaniu kostki, płyt należy zachować lekki spadek, aby woda nie zalegała na tarasie. Szczeliny można uzupełniać piaskiem lub dla trwalszego efektu – cementem.

Jakie skały stosuje się na tarasy:

Granit – powszechny i trwały materiał. Najczęściej występuje w odcieniach szarości, ale także może mieć barwę żółtą, różową lub zielonkawą.

Gnejs – kamień odporny na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. Ciekawy jest ze względu na bogatą kolorystykę.

Kolorystyka gnejsu

Kwarcyt – twardy i wytrzymały kamień z delikatnym połyskiem. Występuje w szerokiej palecie barw.

Serpentynit – mało znany kamień, ale ciekawy ze względu na zielonkawą barwę. Również wytrzymały jak kwarcyt.

dzikówka serpentynitowa
Nawierzchnia z płyt serpentynitu (fot.: eremit.pl)

Piaskowiec – znany wszystkim materiał, niestety mało odporny na ścieranie. Dostępny jest w pięknych ciepłych barwach, jednak unikajmy białej odmiany, ponieważ ta odmiana piaskowca jest nietrwała.

Bazalt – bardo twardy i trwały kamień w ogrodzie o pięknej czarnej barwie.

Łupek – kamień twardy i odporny na czynniki zewnętrzne. Występuje w ciekawych odcieniach szarości. Dodatkowym plusem jest to, że to dosyć tani materiał.

Innymi materiałami wykorzystywanymi do budowy tarasów, które można zatopić w zaprawie cementowej są otoczaki np. kamień rzeczny lub polny, porfir, gnejs oraz marmur. Marmury trzeba jednak dodatkowo impregnować oraz odpowiednio pielęgnować.

Każdy producent stara się dostosować do zachcianek klientów i tak można dostać płyty satynowane, polerowane, czy płomieniowane. Każda z tych powierzchni wyróżnia się innym wyglądem. Płyty polerowane elegancko błyszczą, nawierzchnię satynowaną łatwo wyczyścić, a zabieg płomieniowania kamienia sprawia, że staje się on bardziej antypoślizgowy.

Pamiętać należy, że płyty polerowane w czasie opadów będą śliskie i nie poleca się takiej powierzchni na zewnątrz domów w naszym klimacie.

Na rynku dostępnych jest wiele kształtów i grubości kamienia przeznaczonego na nawierzchnie. Nieregularne płyty ładnie skomponują się w naturalnym projekcie ogrodu, a równo cięte płyty (różne kształty na zamówienie) będą pasować w nowoczesnym i eleganckim ogrodzie. Nie zapominajmy także o kostce brukowej. Ona również sprawdzi się na tarasie w każdym rodzaju aranżacji ogrodu.
Natomiast dobór grubości płyt zależy od rodzaju użytkowania nawierzchni oraz od rodzaju kamienia. Przykładowo 3 cm grubości płyt z łupka wystarczą na podjazd dla samochodów osobowych. Na tarasy wystarczą cieńsze płyty.

Ciekawostką jest, że na rynku istnieje sporo producentów, którzy specjalizują się w betonowych materiałach przypominających kamień naturalny, np. Libet, Polbruk, Jadar, Bruk-Bet

Imitacja kamienia (fot.: libet.pl)

Plusy tarasu kamiennego

  • oryginalne i nieograniczone aranżacje
  • łatwe w utrzymaniu czystości
  • nawierzchnia trwała i odporna na uszkodzenia
  • materiał odporny na czynniki zewnętrzne
  • nie traci koloru z biegiem lat

Minusy tarasu kamiennego:

  • średni koszt wykonania
  • niektóre gatunki kamienia szybko wchłaniają zabrudzenia
  • należy impregnować specjalnymi preparatami, aby ułatwić czyszczenie