Meble ogrodowe z żeliwa

Meble ogrodowe – inspiracje i rozwiązania

Kiedy zaczyna się robić ciepło, chętniej wychodzimy na spacer i na powietrze, łapiąc wiosenne promienie słońca. Chyba każdy w swoim ogrodzie, na tarasie, balkonie posiada kącik do siedzenia.
W poniższym artykule podamy kilka inspiracji mebli ogrodowych, może przyda się jakaś zmiana?

W dzisiejszych czasach, każdy z nas jest zabiegany. Ogród ma być naszą oazą. Ile ogrodów, tyle gustów i stylów. Tak samo z rodzajami mebli do przestrzeni ogrodowej.

  1. Meble ręcznie robione

a ) z palet

Palety to łatwo dostępny, tani materiał. Własnoręcznie zrobiony zestaw ogrodowy daje satysfakcję. Dodatkowo, samemu można dobrać kolor dodatków i drewna.

Pastelowa tonacja nadaje romantycznego charakteru w ogrodzie (fot.: laurkasklep.pl)

Jeżeli nie ma możliwości na skonstruowanie samodzielnie takiego zestawu mebli, bez problemu można złożyć zamówienie u pobliskiego stolarza lub poszukać w internecie gotowych modeli.

Meble z palet to ekologiczne rozwiązanie, bo z recyklingu.
Jednak, żeby nam długo służyły, co jakiś czas trzeba je impregnować olejami lub lakierami do drewna. Kolejnym minusem drewnianych palet jest ich duża waga.

b) z wikliny lub rattanu

Wiklinowe plecionki kojarzą nam się z klimatem wsi. I tak własnie jest. To nasz polski materiał, stosowany w domach i ogrodach od wieków.

Meble wiklinowe, ozdoby, mała architektura są charakterystyczna dla tzw. „cottage garden” i ogródków romantycznych.

Prosty, ręcznie przygotowany element potrafi nadać ciekawego, oryginalnego klimatu w ogrodzie.

Bentwood Willow Bench rustic twig bench | Etsy

Tradycyjne wyplatane meble można kupić w lokalnych rodzinnych warsztatach rękodzieła. Wiklina jako materiał naturalny jest ekologicznym rozwiązaniem. Jej minusem jest to, że z biegiem lat będzie płowieć i niszczeć.

Innym rozwiązaniem stał się rattan – to pędy z pnącza (palmy) rosnącego w Azji. Materiał jest trwały, wodoodporny i łatwo przyjmuje kolor farby. Dodatkowo jest lżejszy i tańszy od wikliny.

Plecionka rattanowa (fot.:ogrodolandia.pl)

c) z drewna

Drewniane meble będą pasować do każdego stylu ogrodu. Jest to materiał łatwo dostępny i podatny na różnego rodzaju obróbki. Dodatkowo drewno pięknie łączy się z innymi materiałami.
Najczęściej do budowy siedzisk, stołów i innych elementów stosuje się nasze polskie drewno np. sosnę, lipę, dąb. Spotyka się także meble z drewna egzotycznego, którego nie trzeba impregnować, ponieważ naturalnie jest ono odporne na warunki atmosferyczne i biologiczne. Jednak cena drewna egzotycznego przewyższa cenę rodzimego drewna.
Ręcznie wykonywane meble będą zawsze niepowtarzalne. Takie zestawy wykonywane są zazwyczaj w miejscowych stolarniach. Styl i wygląd całości zależy od naszego gustu i wyobraźni.

Jak każdy element z drewna, tego typu meble muszą być regularnie konserwowane. Na rynku dostępne są różnego rodzaju oleje, impregnaty i lakiery do drewna, aby zachować naturalny wygląd i trwałość surowca.

2. Meble seryjne

a) meble ogrodowe drewniane

Jak już wcześniej wspomniałam, drewniane meble ogrodowe w zależności od projektu, idealnie dopasują się do każdego stylu ogrodowego. Możliwość rzeźbienia, obróbki i łączenia stwarza wiele możliwości. Drewno wprowadza poczucie „ciepła” w otoczeniu. Oprócz krajowego materiału meble mogą być wykonane z drewna egzotycznego.

Stoły Drewniane Meble Ogrodowe Tarasowe Stół Dover 150x80x78H ...
Ten zestaw meblowy idealnie wkomponuje się w ogródek angielski (fot.: arena.pl)
Dobre rozwiązanie dla stylu nowoczesnego (fot.: Morizon)

Gotowe zestawy ze sklepu, od razu są zaimpregnowane. Jednak odpowiednio zadbane meble w późniejszym czasie, dłużej będą nas cieszyć dobrym wyglądem. Starajmy się chować/ zakrywać takie meble podczas deszczu, tak jak każde inne elementy użytkowe w ogrodzie z materiałów naturalnych (np. wiklina).

b) meble z technorattanu

Technorattan jest sztucznie stworzonym materiałem z włókna polietylenowego, podlegającego w 100% recyklingowi. Imituje naturalny rattan. Surowiec ten jest łatwy w obróbce i można z niego tworzyć różne kształty mebli w dowolnym kolorze. Równocześnie jest wodoodporny i nie płowieje z biegiem czasu.

Meble ogrodowe MONZA royal white
Meble z technorattanu sprawdzą się w każdym ogrodzie (fot.: gardenspace)

c) meble plastikowe

Wszystkim znane, najprostsze i najtańsze rozwiązanie do przygotowania kącika do siedzenia. Plastik jest lekki, łatwo się go czyści i przechowuje ponieważ meble mogą być modułowe, żeby nie zajmować dużo miejsca. Jednak plastikowe meble ogrodowe, nie będą pasować do każdego ogrodu, mimo szerokiego wyboru form i kolorów.

meble ogrodowe plastikowe sklep online
(fot.: meblobranie.pl)

d) meble z aluminium

Praktyczny, trwały materiał do wykonywania małej architektury w ogrodzie. Aluminium jest lekkie, trwałe i dobrze komponuje się z innymi materiałami. Pasuje do każdego stylu ogrodowego, szczególnie do założeń minimalistycznych. Ze względu na swoją lekką wagę, konstrukcje aluminiowe nie nadają się do łączenia z ciężkimi materiałami.

Lekki i praktyczny, składany zestaw mebli aluminiowych (fot.: gardenworld.pl)

e) meble z metalu i żeliwa

To bardzo trwałe materiały, niedrogie, ale ciężkie. Można z nich tworzyć różne kształty klasyczne jak i nowoczesne.

Z żeliwa robi się oryginalne, kute zestawy do stylowych ogrodów romantycznych.

Metalowe elementy łączy się np. z technorattanem, płótnem, szkłem itp.
Metalowe i żeliwne konstrukcje należy pokryć antykorozyjnymi preparatami, będą wtedy długo służyć.

Mamy nadzieję, że powyższe pomysły zainspirują Was do stworzenia swojego niepowtarzalnego kącika.

Zostaw komentarz