Hodowla roślin w szkółce

Największe Centra Ogrodnicze w Polsce

W poniższym artykule przedstawiamy Państwu największe centra ogrodnicze w Polsce. Zazwyczaj są to miejsca znajdujące się przy dużych szkółkach roślin ozdobnych. Nie będziemy tu wymieniać komercyjnych centrów ogrodniczych, bardziej sklepy tworzone z sercem, z pokolenia na pokolenie.

1. Centrum Ogrodnicze Majewscy

Rozwija się od 1994 roku. Obecnie jest to największe takie centrum w Polsce. Zajmuje ponad dwa hektary powierzchni na które składa się pięć hal handlowych z wyszczególnionymi działami, m.in.: rośliny domowe, akcesoria do pielęgnacji, rośliny ogrodowe, florystyka, a nawet zoologia. Prowadzone jest przez małżeństwo w Legnicy przy ulicy Koskowickiej 12 w województwie dolnośląskim.

2. Centrum Ogrodnicze Cisek

Zaczęli od szkółki roślin w 1979 roku, a w rozwój zaangażowana jest cała rodzina.
Tutaj klienci znajdą szeroki asortyment do domów, balkonów oraz ogrodów. Oprócz sprzedaży Centrum oferuje usługi ogrodnicze oraz kącik florystyczny z ciekawymi kompozycjami bukietów. Dzięki szerokiej gamie oferty Centrum może działać cały rok. Sklep znajdziecie pod adresem: Jaczów, ul. Kręta 12, Głogów w województwie dolnośląskim.

3. Centrum Ogrodnicze Ogród Śląski

Podobno największe centrum w województwie śląskim. Ich oferta zawiera czego tylko zapragniecie. Oprócz drzew i krzewów ozdobnych i owocowych posiadają w sprzedaży byliny, pnącza, rośliny skalne i wodne, oczywiście także akcesoria ogrodnicze. Budynek posiada piętra na których znajdują się odpowiednie działy w tym m.in. dział zoologiczny.  Zmęczonych klientów czeka spacer po ogrodzie pokazowym, dla młodszych także przewidziano atrakcje.
Zarezerwujcie sobie cały dzień na zakupy i przyjedźcie do Świerklańca na ulicę Tarnogórską 75.

4. Centrum Ogrodnicze Daglezja

Jedno z największych centrów w województwie śląskim, tutaj kompleksowo zajmą się Państwa ogrodem. Na terenie sklepu oprócz różnorakich roślin wystawionych na zewnątrz, znajdują się akcesoria do domu i ogrodu w niedawno wybudowanej hali.
Oferta rozszerzona jest na projektowanie i zakładanie ogrodów wraz z nawadnianiem i brukarstwem.
Sklep znajduje się przy ul. Brata Alberta 6 w Zawierciu.

5. Szkółka krzewów ozdobnych PUDEŁEK

Słynne miejsce, gdzie odbywają się m.in. Festiwale Kwitnących Azalii. Obok szkółki roślin prowadzone jest centrum ogrodnicze, a kilka razy w roku można zwiedzać prywatne ogrody właścicieli. Pisaliśmy o tym w poprzednich artykułach.
Zajrzyjcie na ul. Pańska 40 w Pisarzowicach w województwie śląskim.

6. Szkółka roślin ozdobnych PUDEŁKO

Nie mylić z poprzednim nazwiskiem, jest to odrębna szkółka, w tej samej miejscowości. Właściciele również prowadzą małe centrum ogrodnicze. Tutaj można zainspirować się w zaaranżowanym ogrodzie japońskim.
Sklep znajduje się przy ul. Ogrodnicza 2, Pisarzowice.

7. Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Krzysztof Kubiczek

Kolejny punkt na Śląsku z ogrodami pokazowymi, oprócz szkółki i centrum ogrodniczego. Właściciele skupili się głównie na uprawie pnączy oraz drzew iglastych oraz liliowców. Firma rodzinna prowadzona jest przy ulicy Pańskiej 50 w Pisarzowicach. Razem z pozostałymi szkółkami w okolicy organizują dni otwarte ogrodów.

8. Gospodarstwo szkółkarskie i Centrum Ogrodnicze KAPIAS

Dobrze znane nie tylko ogrodnikom miejsce na Śląsku. Szkółka zasłynęła z pięknych ogrodów pokazowych, wokół których znajdują się hektary z hodowanymi roślinami. Jest to idealne miejsce na wycieczkę i zakupy ogrodowe podczas weekendu.
Rodzinna firma rozwinęła się koło Pszczyny w Goczałkowicach, ul. Św. Anny 4.

9. Szkółka krzewów ozdobnych Milczyński

Początki szkółki sięgają lat 80-tych XX wieku, po paru latach uruchomiono centrum ogrodnicze, które rozwinięto dzięki ogrodom pokazowym. Ciekawym punktem jest zielony dach na hali sprzedażowej. Po spacerze w ogrodzie i zakupach można odpocząć w kawiarence. Sklep znajdziecie pod adresem:  Podlesie 1, Dankowice w województwie śląskim.

10. Centrum Ogrodnicze ‘Lilia’ i Szkółka Roślin Ozdobnych Blabuś

Kolejny punkt w województwie śląskim. Centrum znajduje się przy rodzinnej szkółce roślin ozdobnych i powstało kilka lat po utworzeniu szkółki. Klienci znajdą towary w budynku sklepowym oraz placu handlowym. Oferta sięga od roślin po ozdoby sezonowe. Zajrzyjcie na ul. Warszawską 15 w miejscowości Wieluń, województwo łódzkie.

11. Centrum Ogrodnicze i szkółka roślin Hortulus

Numer jeden w województwie zachodnio pomorskim. Hortulus to szkółka roślin na powierzchni ok 30 ha, centrum ogrodnicze oraz ogrody tematyczne.

Oprócz swojego materiału szkółkarskiego, specjalnie dla klientów sprowadzają rzadkie gatunki roślin. Kupią tu Państwo drzewa jak i byliny do ogrodów tematycznych. Po zakupach można się przespacerować wśród kolorowych ogrodów, które znajdują się obok sklepu. Ich kompozycje obejmują ok. 30 różnych tematów i zachwycają cały rok.

Fragment ogrodu pokazowego jesienią
(fot.https://www.hortulus.com.pl/)

Dobrzyca 76

12. Centrum Ogrodnicze Żulicki

swoją działalność firma rozpoczęła już w 1945 roku, sprowadzając roślinny z zagranicy oraz od polskich szkółkarzy. Jako jedno z centrów ogrodniczych w województwie zachodniopomorskim, w ofercie posiadają palmy odporne na mrozy sięgające -20°C.

Chcielibyście poszaleć między takimi stołami pełnymi zieleni?
(fot.: http://www.zulicki.pl/)

Koniecznie zajrzyjcie pod adres w Kołobrzeguna ul. Jedności Narodowej 30.

13. Centrum ogrodnicze Justyna

Kolejny ciekawy punkt w północnej części Polski, w województwie pomorskim.
Oprócz własnej szkółki roślin ozdobnych, sklepu oraz kwiaciarni, centrum posiada ogrody pokazowe, w których można znaleźć inspiracje w różnych aranżacjach. Na miejscu kupią Państwo to, co niezbędne do założenia pięknych ogrodów oraz ich pielęgnacji.

Materiał roślinny czeka na klientów
(fot.http://www.ogrodyjustyny.pl)

Sklep mieści się w Gdańsku przy Trakcie Św.Wojciecha 291.

14. Centrum Ogrodnicze Petra

Sklep należy do szkółki roślin ozdobnych Dammera, jednak sklep nie znajduje się bezpośrednio przy uprawach.
Oprócz roślin ozdobnych, drzewek owocowych i sprzętu ogrodniczego, w sklepie można kupić artykuły do gospodarstwa domowego.

Adres centrum ogrodniczego to ulica Krótka 13, Pruszcz Gdański, województwo pomorskie.

15. Centrum Ogrodnicze Ostaszewo

Firma rodzinna, ale nie posiadają swojej szkółki, materiał sprowadzają od zagranicznych i polskich producentów i szkółkarzy. Przed wejściem do głównego budynku znajduje się mały ogród pokazowy. Oprócz roślin do domu i ogrodu znajdą tu Państwo akcesoria do pielęgnacji ogrodu oraz m.in. meble ogrodowe.

Widok z lotu ptaka na teren sklepu
 (fot.: http://co-ostaszewo.pl/)

Lokalizacja: Ostaszewo 59 w miejscowości Łysomice w województwie kujawsko-pomorskim.

16. Centrum Ogrodnicze Pracuś

Działają od 20 lat, powierzchnia centrum zajmuje 2,5 ha i oferuje rośliny doniczkowe, nasiona, nawozy, akcesoria do ogrodów i inne. Nie tylko ogrody mają tu swoje miejsce – w ofercie znalazły się artykuły zoologiczne oraz akwarystyczne. Centrum znajdziecie w miejscowości Schodnia (k.Ozimka), ul. Brzozowa 4a w województwie opolskim.

17. Szkółka drzew i krzewów Bór

Znana szkółka w województwie świętokrzyskim. „Korzenie Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych „Bór” sięgają lat 50 ubiegłego wieku…”. Hodowla roślin prowadzona z pasją, wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie. Obecnie teren gospodarstwa obejmuje 45 ha. W sklepie główny nacisk kładzie się na sprzedaż roślin, ale znajdą się również podstawowe akcesoria ogrodnicze.

Fragment upraw
(fot.:https://szkolkabor.pl/)

Sklep mieści się w Sędziszowie przy ulicy Boleścice 58.

18. Szkółka Roślin Ozdobnych i centrum ogrodnicze „Dąbrówka”

Teren całego gospodarstwa zajmuje ok. 26 ha. Firma prężnie się rozwija od lat 90-tych XX wieku, w województwie łódzkim. Centrum ogrodnicze otwarto jako uzupełnienie oferty szkółki. Do dyspozycji klientów jest pawilon handlowy oraz plac z wystawionymi roślinami.
Lokalizacja: Radomsko, ul. Sucharskiego 350.

19. Centrum Ogrodnicze Park M

Numer jeden dla architektury krajobrazu i ogrodów w województwie małopolskim. Firma posiada swoje szkółki roślin na terenie ok 40 ha, swoich architektów i wykonawców, pracuje dla instytucji i miast. Klient indywidualny jest mile widziany przy ul. Trakt św. Kingi 9 w Starym Sączu.

20. Szkółka drzew i krzewów Marek Gurgul

Jedna z największych szkółek w województwie małopolskim, teren upraw zajmuje ok. 50 ha, szkółki rozdzielone są na kilka lokalizacji, jednak główna siedziba wraz z centrum ogrodniczym mieści się przy ulicy Cechowej 127A w Krakowie.

Firma istnieje od 50 lat i rozwija się w kierunku produkcji dużych drzew liściastych i iglastych w pojemnikach. Współpracują z instytucjami miast, ale klient indywidualny również znajdzie coś dla siebie w centrum ogrodniczym.

Fragment upraw w jednej ze szkółek
(fot.http://www.markflor.pl/)

21. Centrum Ogrodnicze Świat Zieleni

firma rozpoczęła działalność od szkółki roślin ozdobnych, z czasem rozszerzyli usługi o centrum handlowe, w którym obecnie sprzedają swój materiał szkółkarski. W sprzedaży znajdują się rośliny o różnej wielkości i w różnych odmianach. Atrakcjami są ogródki pokazowe oraz kawiarenka.

Sklep mieści się w Łapczycy 336, Łapczyca w województwie małopolskim.

22. Centrum Ogrodnicze Mój Ogród

Firma rodzinna rozwinęła się na powierzchni ok. 20 ha. Materiał szkółkarski dostarczany jest do zagranicznych firm oraz oczywiście do własnego centrum ogrodniczego. Sklep funkcjonuje przez cały rok, ale oprócz roślin i akcesoriów mogą Państwu zaoferować usługi projektowe oraz realizację projektów. Sklep mieści się w miejscowości Kraśnica Kolonia 28, koło Konina, w województwie wielkopolskim.

23. Centrum Ogrodnicze „Ogród Marzeń”

Firma swoje początki miała już w roku 1927, zaczynając od prostych upraw warzyw, następnie kwiatów ciętych, a kończąc na hodowli roślin ozdobnych do ogrodów i domów. Sklep założony jako rozszerzenie oferty szkółki roślin „Sójka”. W zadaszonej hali oraz na placu zewnętrznym klient znajdzie idealne rośliny do swojego ogrodu oraz niezbędne artykuły do jego pielęgnacji.

Swoje rośliny komponują w założeniach ogrodów prywatnych oraz terenach zieleni. Sklep mieści się w Puławach przy ulicy Lubelskiej 100 w województwie lubelskim.

24. Centrum Ogrodnicze oraz Szkółka Roślin ‘Ogród i Dom’

całość zajmuje 10 ha powierzchni, na terenie znajdują się ogrody pokazowe, plac z roślinami prosto z ich własnej szkółki, hale z akcesoriami i meblami ogrodowymi i wiele innych. Na przejrzenie oferty na miejscu najlepiej zarezerwować sobie cały dzień. Lokalizacja wspomnianego centrum to ulica Warszawska 80A, Choszczówka Stojecka, koło Mińska Mazowieckiego.

25. Gospodarstwo szkółkarskie Łazuccy i Centrum Ogrodnicze

Szkółka rodzinna prowadzona od lat 70-tych XX wieku. Jedna z największych szkółek w województwie mazowieckim, zajmuje 35 ha. Przy szkółce powstało centrum ogrodnicze Multiplanta. W ofercie znajdują się miejscowe rośliny oraz standardowo akcesoria ogrodowe. Oprócz z zakupów można skorzystać z porad specjalistów oraz usług florystycznych.

Adres wspomnianej szkółki to ul.Warecka 110, 05-604 Jasieniec.

26. Centrum Ogrodnicze Kalisiak

Sami wspominają, że „rośliny sprowadzamy od najlepszych polskich producentów, czasem uzupełniamy je poprzez import z krajów UE”. Większą część centrum zajmują rośliny, ale znaleźć też tutaj można wyposażenie do ogrodów i ich pielęgnacji. Miejsce znalazło się również dla ogrodów pokazowych. Firma zatrudnia pracowników tylko z wykształceniem ogrodniczym, także możecie pytać o wszystko, co dotyczy roślin i ogrodów.

Fragment placu handlowego
(fot.:https://www.kalisiak.pl/index.php)

Sklep znajdziecie pod adresem: Kobyłkak/Warszawy, ul. Zagańczyka 16A.

27. Firma Duet

Posiadają własną szkółkę roślin i rozwinęli kilka centrów ogrodniczych w województwie mazowieckim. Należą do nich: Centrum Ogrodnicze Emilianów znajdujące się przy szkółce (Emilianów 31), Centrum Ogrodnicze Artplants Wilanów (ul.Zygmunta Vogla 44) oraz Artplants Nadarzyn (Stara Wieś ul. Grodziska 2). Uczestniczą także w wystawach i targach roślin.
W sklepach oferują rośliny ozdobne, w donicach, nawet drzewka sporych rozmiarów, rośliny owocowe oraz rośliny wrzosowate.

28. Szkółka Szmit

Imponująca szkółka, zajmująca 53 ha upraw. Właściciele założyli obok ogród pokazowy, o powierzchni 2 ha, a w nim można podziwiać interesującą kolekcję rzadkich roślin. Nie posiadają typowego centrum ogrodniczego, w sprzedaży są tylko rośliny ozdobne. Adres to ul. Kwiatowa 18, Pęchcin k. Ciechanowa w województwie mazowieckim.

29. Szkółka roślin Grąbczewscy

Jedna z największych szkółek w województwie mazowieckim. Centrum ogrodnicze to nie jest, ale warto się tam wybrać po rośliny. Posiadają bogatą ofertę dużych drzew.

Końca nie widać…

Zostaw komentarz