Staw kąpielowy w ogrodzie

Nowoczesny ogród- charakterystyka i inspiracje

Współczesność, nowoczesność… Co to znaczy? W różnych dziedzinach wokół nas tak na prawdę przedstawia się te terminy w różny sposób. Naszym zadaniem jest przybliżyć Wam nowoczesność przedstawioną w ogrodach.

Czym się wyróżnia nowoczesny styl w ogrodzie?

Minimalizm i uporządkowane formy

Ogród ma nawiązywać do współczesnych wnętrz i budynków, ma sprawiać wrażenie idealnie posprzątanego. Dominuje ład i harmonia. Tu nie ma miejsca na luźne formy, rozkrzewione i dziko rozrastające się krzewy i pnącza. Każdy element ogrodu ma być jego praktyczną ozdobą.
Tak jak we wnętrzach, w ogrodzie do budowy małej architektury stosuje się stal, szkło, beton architektoniczny, drewno egzotyczne, tworzywo sztuczne. Tworzą one powtarzalne akcenty, lub większe powierzchnie. Jeżeli występują murki oporowe powinny nawiązywać kolorem lub materiałem do budynku.

Powtarzalność materiałów (fot.: trendir.com)

Stonowane kolory

Użycie powyżej wymienionych materiałów pociąga za sobą jednolitość barw, które występują w zimnych tonacjach. Szarość betonu, przezroczystość lub biel szkła ,jednolity odcień kamienia daje idealny kontrast dla zieleni lub innych dodatków.

Stonowane barwy i przewaga kanciastych kształtów (fot.: trendir.com)

Geometria

Stonowane i zimne kolory idą w parze z geometrycznymi kształtami. Projekt nowoczesnego ogrodu opiera się na wyrazistych kształtach (prostokąty, kwadraty, trójkąty i kontrastowe do tego okręgi). Tutaj pojawiają się elegancko przystrzyżone od linijki żywopłoty, proste i prostopadłe ścieżki, czy rabaty.

Formowane krzewy i ozdobne lampy (fot.: homebook.pl)

Mała architektura i meble jako wygodna ozdoba

murki, ozdobne panele, altany, to dodatki do ogrodu, które maja stanowić spójność z otoczeniem. Jednak to nie ma nic wspólnego z rustykalnymi detalami, romantycznymi ozdobami czy wiklinowymi plecionkami.

Modne są dekoracyjne moduły ze stali kortenowej lub aluminium (fot.: laubo.pl)

Meble w ogrodzie także stanowią jedną z głównych ozdób ogrodu. Czy to w kąciku kuchennym, czy wypoczynkowym powinny zgrywać się z obranym stylem. Tutaj jak najbardziej można nawiązywać do mebli we wnętrzu domu.

Meble ogrodowe są wygodne i w nowoczesnych, oryginalnych kształtach
(fot.: homebook.pl)

Światło

Oświetlenie nie może być widoczne, jeśli nie ma funkcji ozdobnej, nie może razić w oczy, powinno być wkomponowane w murki, obrzeża lub schowane między roślinami. Lampy LED, podświetlenia, powinny podkreślać kształty i wyodrębniać charakterystyczne miejsca w ogrodzie. Wyjątkiem w oświetleniu są kule, które w ciągu dnia stanowią widoczną ozdobę, a w nocy tworzą ciekawy punkt. Podobną funkcję spełniają podświetlane donice.

Podkreślanie form oświetleniem (fot.: trendir.com)

Woda

Jako element relaksujący, to obowiązkowy punkt w nowoczesnym ogrodzie, ale nie w postaci tradycyjnego oczka wodnego. Woda ma występować w eleganckiej oprawie w postaci tafli lub ścian wodnych płynących po kamieniu, betonie lub szkle. Oryginalnym pomysłem w dużym ogrodzie są stawy kąpielowe. Piszemy dużo o wodzie na naszym blogu, zajrzyjcie do artykułów o basenach, oczkach i strumieniach.

(fot.: pinterest.com)

Roślinność

Ogród ma być miejscem relaksu dla osób ceniących sobie wygodę i spokój po pracy. Nasadzenia mają być ramą dla trawnika, tarasu, czy kącika wypoczynkowego.

(fot.: livingetc.com)

To ona uzupełnia ścieżki, murki oporowe, ściany, ogrodzenia i meble. Unika się kolorowych bylin i kwiatów jednorocznych. Rośliny mają być zimozielone, o zwartej formie lub strzyżone na kształt stożków, kul. Sadzi się gatunki wieloletnie, które nie wymagają ciągłej pielęgnacji.

Przykładowe gatunki krzewów i drzew:

różaneczniki, bukszpany, mahonie, lawendy, derenie np. biały, berberysy, hortensje oraz rośliny iglaste o prostej, zwartej formie lub formowane na ogrodowe bonsai.
Z bylin mało wymagające są byliny sezonowe takie jak funkie, liliowce, bergenie, jukki, czy ozdobne trawy (np. miskanty, rozplenice, kostrzewy). Drzewa, które nadają akcentów lub tworzą tło to brzoza brodawkowata, magnolia, klon palmowy, surmia, śliwa wiśniowa.

W nowoczesnych ogrodach można sobie pozwolić na odrobine egzotyki sadząc mrozoodporne bambusy lub palmy (fot.: davinong.com)

Pomożemy w projektowaniu nowoczesnego ogrodu! Zapraszamy!