Przenośne palenisko

Ogień w ogrodzie

Czyli kominek, palenisko, ognisko, biokominek, palenisko gazowe, ogrzewacze gazowe

Ogień towarzyszy człowiekowi od wieków. To potężny żywioł, który budzi strach, ale także nadaje przytulnego charakteru każdemu otoczeniu, w którym jest okiełznany w postaci świec, kominka, czy ogniska. To właśnie światło i ciepło ognia tworzy wyjątkowy nastrój.

(fot.: pinterest.com)

Obecnie prawie każdy, kto ma swój dom z ogrodem lub wyjeżdża na wycieczkę, aby pobyć w naturze, chce skorzystać z grilla lub ogniska. Dla nas to pewnego rodzaju zabawa, relaks i przywołanie mini wakacji.

(fot.: popularmechanics.com)

Współczesna architektura i konstruktorzy potrafią stworzyć różnego rodzaju obiekty, które mogą pełnić wybrane funkcje w naszym ogrodzie- czy to pieczenie, grzanie, czy odpoczynek w miłym klimacie. W chłodne wieczory ogień nadaje przestrzeni innego wymiaru emitując ciepło i rzucając magiczne cienie wokół.

W nowoczesnych ogrodach panuje trend, w którym wnętrze przenosi się na zewnątrz. I tak zwykłe miejsca na ognisko zostały zastąpione kominkami, wymyślnymi paleniskami, biokominkami, które podnoszą walory aranżacji ogrodu. Jednak rodzaj i wielkość takiego paleniska, kominka, czy innej wybranej instalacji należy dobrać do stylu i wielkości ogrodu.

(fot.: pinterest.com)

Zaczniemy od przedstawienia Państwu palenisk, które zastąpiły tradycyjne ognisko. We współczesnych domach cenione są oryginalne i minimalistyczne formy. Ogień możemy więc rozpalić w elegancko przystosowanym miejscu lub przenieść go w wybrane miejsce. I tak oto do wyboru wg. własnych upodobań mamy betonowe koryta, paleniska jako dominanty w ogrodzie, paleniska łączone z ławami, stalowe lub żeliwne misy i inne.

Palenisko jako przytulne miejsce relaksu (fot.: pinterest.com)
Paleniska mogą pełnić dodatkowo funkcję instalacji artystycznej (fot.: pinterest.com)

Przed rozpaleniem otwartego ognia należy sprawdzić, czy gmina nie wprowadziła zakazów. Jednak w większości przypadków dozwolone jest rozpalenie ognia w celach rekreacyjnych z użyciem odpowiedniego drewna opałowego, tak, żeby nie emitować za dużo dymu i zanieczyszczeń.

Jeżeli nie mamy możliwości albo chęci na „zabawę” z rozpalaniem ognia,z pomocą nadchodzą paleniska na gaz. Łatwe i szybkie w użyciu pełnią tą samą funkcję, co tradycyjne paleniska.

Palenisko gazowe można aranżować w dowolny sposób (fot.: kratki.com)

Paleniska gazowe są bezpieczne w użyciu i nie wymagają czasu na przygotowanie i sprzątanie. Jednak nie dadzą naturalnego zapachu palącego się drewna.

Ostatnio modne zrobiły się ogrzewacze gazowe. Pozwalają cieszyć się plenerowymi spotkaniami w ogrodzie nawet do późnej jesieni. Ich przeróżne formy, które można wybrać będą pasować do każdego stylu w ogrodzie. Wystarczy podłączyć butlę gazową, ustawić taki ogrzewacz w odpowiednim miejscu i mamy idealny wieczór.

Podobne do ogrzewaczy są biokominki. W nich paliwem jest biopaliwo na bazie alkoholu etylowego w postaci ciekłej lub gazowej. Nie potrzeba podłączać go do żadnych instalacji i tego typu rozwiązanie dało lekką konstrukcję kominka, który można przenosić w dowolne miejsce. Modele składają się ze stalowych elementów i szklanych osłon, co pozwala na cieszenie się ogniem z każdej strony urządzenia.

Gazowe paleniska nie wymagają czyszczenia szyb, ponieważ ogień ich nie zadymia.

Zostaw komentarz