Ogród japoński jesienią

Ogrody pokazowe i parki w Polsce

1. Szkółka krzewów ozdobnych PUDEŁEK  oraz „Festiwal azalii w Pisarzowicach”

Szkółka istnieje około 40 lat, z biegiem czasu gospodarstwo z dwiema szklarniami zmieniło się w 10 hektarową szkółkę z krzewami ozdobnymi. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli krzewów iglastych, magnolii, oraz roślin z rodziny wrzosowatych (przykładowo to różaneczniki, azalie i wrzosy). Od wczesnej wiosny do późnej jesieni prywatni klienci mogą odwiedzać punkt sprzedaży, aby kupić do swoich ogrodów wybrane rośliny. Kto się tam wybiera powinien zarezerwować co najmniej pół dnia na oglądanie zawartości sklepu.
Wokół upraw i prywatnego domu powstał piękny ogród z przykładowymi krzewami. Trzy razy w roku miejsce to jest udostępniane klientom do zwiedzania. Słynnym wydarzeniem jest „Święto kwitnącej azalii” kiedy przez dwa tygodnie w połowie maja ogród oglądają osoby z różnych stron Polski i Europy.

Pisarzowice – Kwitnące azalie i różaneczniki (fot. Małgorzata Czajka)

Spacer wśród kolorowych krzewów rododendronów i azalii potrafi zrelaksować, a dla zmęczonych spacerowiczów czekają pyszne ciasta w uroczej kawiarence.

Pisarzowice- Kawiarenka przy ogrodzie (fot.: http://www.azalia.pl/)

Ocena ogrodu na google- 4,6/5.
Po więcej informacji i zdjęć zapraszamy na stronę właściciela: http://www.azalia.pl/

2. Szkółka drzew i krzewów KAPIAS oraz ogród pokazowy

Szkółkę założono w latach 70, niedaleko Pszczyny w miejscowości Goczałkowice- Zdrój. Ogrody dzielą się na dwie części – mały, prywatny ogród koło domu oraz duży ogród pokazowy wraz z centrum ogrodniczym. Każdy ogród posiada tematyczne części np. „Ogród Jesień”, „Ogród Cisza”, „Ogród romantyczny” i wiele innych. Ogrody KAPIAS są doskonałym miejscem na całodniową wycieczkę z rodziną. Nawet najmłodsi mogą odnaleźć dla siebie atrakcje jak labirynty, górki czy plac zabaw.
Kolorowe aranżacje, fontanny i altanki sprzyjają romantycznym spacerom lub plenerom do zdjęć ślubnych.
Szkółka wraz z ogrodami dostępne są za darmo od wiosny do jesieni.

Ogrody KAPIAS (fot. Katarzyna Czajka)

Ocena ogrodu na TripAdvisor- 4,5/5. Ocena ogrodu na google- 4,8/5.
Po więcej informacji i zdjęć zapraszamy na stronę właściciela: http://www.kapias.pl/

3. Zabytkowy park w Pszczynie

Będąc w Ogrodach Kapiasa, warto również zajrzeć do parku pałacowego w Pszczynie. To otwarty teren wokół XVI wiecznego zamku wraz ze stajniami. Park ten został utworzony w stylu angielskim (inaczej park krajobrazowy) z licznymi osiami widokowymi, stawami oraz małą architekturą. Warto się tu wybrać w maju, kiedy to posadzone wokół stawów różaneczniki zaczynają kwitnąć.

Widok na pałac od strony parku (fot. Katarzyna Czajka)

Niedaleko założenia znajduje się tzw. „Zwierzyniec”, gdzie można zobaczyć… żubra oraz inne europejskie zwierzęta żyjące w lasach. Zagroda jest jednym z ważniejszych punktów hodowli żubra w Polsce. Te największe ssaki można odwiedzać przez cały rak, a koszt biletu normalnego to 14 zł.

Ocena parku na TripAdvisor- 4,5/5. Ocena parku na google- 4,8/5.

4. Arboretum Bolestraszyce

To rodzaj ogrodu botanicznego, ale tutaj uprawia się głównie drzewa i krzewy dla celów naukowych i hodowlanych. Arboretum w Bolestraszycach znajduje się na północ od Przemyśla, niedaleko granicy z Ukrainą. Zakład Fizjografii i Arboretum Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu w latach 70-tych, przekształcił park wraz z XIX wiecznym dworkiem w obecne arboretum.
Park zawiera m.in. bogatą kolekcję odmian drzew i krzewów tworzonych przez lata oraz roślin rzadkich i chronionych. Tutaj można również poznać najstarsze odmiany polskich jabłoni, niestosowanych już w obecnych hodowlach. Na terenie arboretum znajduje się również muzeum przyrodnicze, którego ekspozycje są wymieniane co jakiś czas.

Kolekcja pnączy (fot. Kamil Piasecki)

W trakcie budowy jest ogród sensoryczny, który będzie ciekawą częścią arboretum. Ogród sensoryczny, to ogród, który ma oddziaływać na wszystkie zmysły człowieka. Takie założenia tworzone są z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Urozmaiceniem są organizowane przez cały rok festiwale, koncerty i imprezy.
Ogród można zwiedzać przez cały rok za opłatą.

Na danym terenie znajdują się również stawy przez które prowadzą drewniane kładki. Dzięki temu można bliżej się przyjrzeć wodnym roślinom.

Drewniany pomost nad „Stawem Średnim” z widokiem na kolekcję roślin wodnych (fot. Kamil Piasecki)

Ocena parku na TripAdvisor- 4,5/5. Ocena parku na google- 4,6/5.
Po więcej informacji i zdjęć zapraszamy na stronę arboretum: http://bolestraszyce.com.pl/

5. Park w Żelazowej Woli

Niedaleko Warszawy, w Żelazowej Woli, w miejscu gdzie wychowywał się nasz polski pianista Fryderyk Chopin, znajduje się jego dom wraz z pięknym ogrodem. Obecnie w dworku znajduje się muzeum, a w okresie letnim odbywają się tu koncerty chopinowskie.

W 2010 dokonano rewaloryzacji parku i dzięki temu dostał on miano jednego z najpiękniejszych parków modernistycznych w Polsce. To doskonałe miejsce na weekendową wycieczkę, aby odetchnąć świeżym powietrzem i zrelaksować się wśród zieleni oraz tonów muzyki Chopina. W parku rozstawione są głośniki, także podczas koncertów można równocześnie spacerować. Występy światowych pianistów organizowane są od wiosny do jesieni, natomiast park można zwiedzać przez cały rok. Ceny biletów zależą od okresu w roku.

Dom Chopina, w którym odbywają się koncerty

Wraz z odnową parku dobudowano nowoczesne budynki, w których mieszczą się kasy, restauracje, czy dodatkowe sale wystawowe.  W szklanych fasadach odbija się ogród, co potęguje efekt wizualny ogrodu, natomiast elementy z drewna pozwalają na wtopienie się budynku w otoczenie.

Nowe budynki schowane za drzewami

W parku pozostawiono stare odmiany drzew, nawet z innych krajów, dodano rabaty, które wprowadziły kolor i zapach do założenia.

Kwiaty posadzone wokół dworku nadają temu miejscu charakter wiejski, można mieć wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie, gdzie dom tętni życiem. Niedaleko dworku płynie rzeka Utrata, której brzeg został również zagospodarowany ze sceną, przystanią i mostkami. Teren od muzeum ku rzece się obniża, co sprawia, że z góry można obserwować cały park.

Ocena parku na TripAdvisor- 4,5/5. Ocena parku na google- 4,7/5.

6. Ogrody w Muszynie

Muszyna to miejscowość uzdrowiskowa, niedaleko Krynicy.
Jedną ze znanych tam atrakcji jest ogród sensoryczny, drugim ciekawym punktem są ogrody biblijne niedaleko centrum.

Ogród sensoryczny, jak już wcześniej pisaliśmy to ogród zmysłów, który ma wzmocnić odbiór otoczenia wszystkimi zmysłami. Ogród jest częścią kompleksu parkowego koło sanatorium „Korona”, usytuowany na wzniesieniu, z którego widać miasteczko i okolicę.

Ogród podzielony jest na różne strefy tematyczne, np.: zdrowia, zapachu, wzroku, słuchu, dotyku i smaku. Każda ze stref jest połączona krętymi ścieżkami, trasami rowerowymi oraz wplecionymi między rabatami punktami do ćwiczeń plenerowych. Każdy punkt posiada tablicę informacyjną z opisem ogrodu i roślin które w nim się znajdują (po polsku, angielsku oraz w języku Braille’a).

Przykładowe rabaty tematyczne w ogrodzie sensorycznym
(fot. http://www.zdjecia-z-polski.com/)

Każdy znajdzie tu dla siebie kącik: wśród róż, ziół lub przy szumiącej fontannie.
Park można zwiedzać przez cały rok za darmo.
Ocena parku na TripAdvisor- 4,5/5. Ocena parku na google- 4,5/5.

W czasie 25 minut spacerem można przejść do drugiego punktu – ogrodu biblijnego. Jest to największy taki ogród w Polsce. Autorka projektu – Pani Profesor z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie chciała przybliżyć zwiedzającym wybrane obrazy biblijne z Nowego i Starego oraz konkretną roślinność biblijną np. proso, winogrona, drzewka oliwkowe. Oprócz roślinności i aranżacji krajobrazowych znajdują się tu drobne instalacje architektoniczne zaprojektowane przez Profesora z ASP w Krakowie.

Część Ogrodu Biblijnego w Muszynie (fot. Katarzyna Czajka)

Park można zwiedzać przez cały rok za darmo w wyznaczonych godzinach.
Ocena parku na TripAdvisor- 4,0/5. Ocena parku na google- 4,4/5.

7. Ogród japoński we Wrocławiu

Ogród założono na poczatku XX wieku, a rozbudowano go pod koniec XX wieku. Jest częścią Parku Szczytnickiego oraz kolejną atrakcją w tamtym rejonie obok Hali Ludowej.

Ogród nie jest duży i zyskał swój obecny wygląd dzięki konsultacjom z japońskimi architektami i ogrodnikami, którzy działali wg. japońskiej sztuki aranżacji ogrodów. Każdy poszczególny element ma swoje symboliczne  znaczenie. W ogrodzie znajdziemy pierwiastek żeński oraz męski (woda), moc pobudzania sił witalnych (karpie koi), czy poczucie wieczności (kamienie).

Atrakcyjne są kamienne, kręte ścieżki wśród krzewów różaneczników, kładki nad wodą, mostki i oczywiście same rośliny, które na wiosnę oszałamiają kolorami.

Każda pora odwiedzin w ogrodzie jest idealna. Wiosna, lato, jesień pokazują dynamikę przyrody. Teren jest niedostępny dla zwiedzających od listopada do kwietnia.

Ocena parku na TripAdvisor- 4,0/5. Ocena parku na google- 4,5/5.

8. Arboretum w Kórnikach

Arboretum koło Poznania zawiera kolekcję drzew i krzewów z różnych stref klimatycznych naszej północnej części półkuli ziemskiej. Powstało w starym parku zamkowym. Kolekcja jest gromadzona już od XVIII wieku przez ówczesnych właścicieli zamku. Obecnie kolekcji dogląda Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.

Liczba gatunków wraz z odmianami wynosi 3 500 szt. Zwiedzający mogą poznać klika odmian brzóz, topoli, pięknych jabłoni, jaśminowców lub różaneczników.

Alejki spacerowe prowadzą przez polanki, stare zagajniki lub wzdłuż jeziorka.

Arboretum można zwiedzać przez cały rok, na wiosnę kwitną pierwsze rośliny cebulowe, następnie magnolie oraz inne krzewy mało znanych ośnieży, dawidii i wiele innych. W lecie kwitną jaśminowce, lipy i hortensje. Jesienią każda roślina pokazuje swoją drugą stronę kolorów oraz częstuje swoimi owocami. Zimą natomiast możemy zobaczyć dokładniej gatunki zimozielone, np. jodły, cisy. Niespodzianką są oczary, które kwitną na żółto.

Kwitnący oczar, luty 2018 
(fot. Katarzyna Czajka)

Płatki przykryte śniegiem tworzą niecodzienny widok. Ciekawymi wydarzeniami w różnych okresach są festiwale kwitnących magnolii, bzów i różaneczników.

Szczegóły godzin otwarcia oraz cen biletów znajdują się tutaj: http://www.idpan.poznan.pl/arboretum.

Ocena parku na TripAdvisor- 4,5/5. Ocena parku na google- 4,7/5.

9. Ogród BUW na dachu

Ogród na dachu – mało znana jeszcze w Polsce metody uprawy roślin ozdobnych. Przydatny sposób w miastach, który chłodzi powietrze w lecie, izoluje budynek oraz poprawia mikroklimat w okolicy.

Prowadzi się dwa rodzaje upraw: ekstensywne (drobne rośliny) oraz intensywne (krzewy, drzewa). Taki ogród intensywny znajduje się m.in. w Warszawie na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Wstęp jest wolny, dlatego wiosną i latem studenci, starsi, rodzice z dziećmi przychodzą i odpoczywają w cieniu starych drzew lub przechadzają się wzdłuż pergoli. Ogród jest poziomowany, co pozwala na podziwianie okolicy z innej perspektywy.

Atrakcjami są kaskady, staw, metalowe konstrukcje między roślinnością oraz same widoki wokół.

Rampa prowadząca na górną część ogrodu 
(fot. Katarzyna Czajka)

Ciekawostką jest to, że roślinność zaprojektowano według pewnych dominant, np. złota – nasadzenia z forsycjami, dominanta srebrna z białym pięciornikiem i wierzbami, dominanta karminowa to rośliny o zabarwieniu różowo-czerwonym. Warto się tu również wybrać dla poznania powojników, hortensji pnących oraz piwonii.

 Fragment dominanty złotej 
(fot. Katarzyna Czajka)

Ocena ogrodu na TripAdvisor- 5/5. Ocena parku na google- 4,7/5.

Pięknych parków, ogrodów w Polsce jest mnóstwo. Powyżej opisaliśmy miejsca, które dla nas były najcenniejsze pod względem wspomnień, inspiracji i roślin.
Drodzy czytelnicy, jeśli znacie jeszcze jakieś ciekawe miejsca, które warto odwiedzić – dajcie znać!

Zostaw komentarz