Bazalt czarny, polerowany

Otoczaki w nawierzchniach luźnych w ogrodzie

Coraz częściej w ogrodach docenia się wykorzystanie kamienia jako nawierzchni luźnych i utwardzonych, elewacji, ozdobnych głazów, czy jako wypełnienia gabionów.

Gabiony

W ofercie sklepów można znaleźć dowolne rodzaje kamienia – różnią się naturalnym kolorem, rodzajem skały z której się utworzyły, strukturą, a nawet pH.

Dzisiaj skoncentrujemy się na kamieniu wykorzystywanym do nawierzchni luźnych, głównie na rodzajach żwiru i otoczaków. Często potocznie używamy zwrotów dla wykorzystywanego kamienia, ale tak naprawdę czym się różni żwir ozdobny od otoczaków? Grys od kory kamiennej?

Grys, tak samo jak kora kamienna ma ostre, kanciaste kształty, które powstały podczas mechanicznego kruszenia skał.

Skałami, które często są wykorzystane do produkcji grysu są granity, marmury, natomiast łupki i gnejsy do kory kamiennej ze względu na wielowarstwowość minerałów. Gnejs swoją strukturą i kolorem przypomina korę sosnową.

Gnejs i jego warstwy

Żwir i otoczaki to kategoria kamienia, który został obrobiony w naturalnym procesie przez wodę. Ich krawędzie są wygładzone, zaokrąglone, dominują obłe kształty. Żwir to kruszywo naturalne do 63 mm, natomiast otoczaki dodatkowo można uzyskać podczas sztucznej obróbki mechanicznej i wtedy osiągają wielkość nawet do kilkunastu/ kilkudziesięciu centymetrów.

Skały z których powstały żwir i otoczaki

1. Marmur włoski

Jeden rodzaj to kamienie o żółto-pomarańczowej barwie. Ciepłe kolory nadadzą ogrodowi przyjemnego wizerunku i dobrze skomponują się z piaskowcami. Występuje często pod nazwą: Giallo Siena.

Bianco carrara – słynny śnieżno-biały włoski marmur. Idealny do nowoczesnych projektów i podkreślania kontrastów.

Kolejnym z tej grupy jest kamień Rosso Verona o jasno ceglastej barwie.

2. Melafir

Odpowiednik bazaltu z drobnymi kryształkami, kamień o barwie czerwono-fioletowej. Na rynku dostępny pod nazwą Melafir Rosso.

3. Marmur grecki i macedoński

Prawie śnieżno-biały kamień z drobinkami minerałów przez co ładnie mieni się w słońcu, na rynku dostępne są różne gatunki tego kamienia, które różnią się odcieniem i zawartością „kryształków”. Ma wiele chwytliwych nazw np. white angel.

Kolejnym marmurem greckim jest tzw. Verde Alpi, o zielonkawym zabarwieniu. Nie mylić z serpentynitem.

4. Bazalt

Jako skała wulkaniczna wydobywany jest w różnych miejscach. Różni się strukturą i odcieniami.

Ciekawą odmianą jest kamień importowany z Filipin, gdzie został wypolerowany naturalnie przez ocean.

Z Filipin importuje się również kamień o pasiastym zabarwieniu, tzw. Polerowany Pasiasty.

5. Granit

Kamień o szerokiej gamie kolorów. Otoczaki granitowe wydobywane są głównie w polskich żwirowniach. Są to kamienie wypolerowane przez nurt rzeki lub lodowce. Idealnie zaokrąglone, kolorowe kamienie skomponują się w każdym projekcie. Na rynku dostępne są otoczaki górskie i polne.

6. Marmur turecki

Cherry White lub Atlas, marmur o barwie bordowej w paski. Nazwa zależy od pochodzenia, ale w zabarwieniu się nie różnią. Na rynku dostępny jest wariant matowy oraz błyszczący (sprawia wrażenie mokrego).

7. Serpentynit

Kamień o barwie zielonej, często stosowany w akwariach i oczkach wodnych.

8. Piaskowiec

Piaskowiec to skała osadowa, nie jest więc trwały jak granity lub marmury. Jednak oferuje piękne wzory otoczaków. Przykładem jest Rainbow. Ciepłe kolory ułożone w warstwowe wzory nadają otoczeniu energii. Warto pytać w sklepach o kamień impregnowany, dzięki temu kolory są bardziej wyraźne.

Zestawienie otoczaków dostępnych na rynku w Polsce.

Cena podana jest za kilogram przy kupnie min. tony kamienia 

Nazwa Cena zł brutto/ kg
Giallo Siena 1,12
Rosso Verona 1,05
Bianco carrara 1,12
Ice Blue 1,33
Cristal White/ Thasos 1,30
White Angel 1,20
Onyx 2,95
Black Angel 1,39
Nero Ebano/ Marron 1,60
Negro 1,41
Bazaltowy Czarny 1,60
Polerowany Czarny 2,90
Cherry White/ Atlas Red   1,40
Górski rzeczny 0,44
Polny 0,30
Serpentynit 1,25
Melafir Rosso 1,20
Verde Alpi 1,16
Green Angel 1,39
Polerowany pasiasty 2,90
Rainbow 2,20

Zostaw komentarz