Kompozycja z oświetlenia altany

Rodzaje oświetlenia w ogrodzie- porady i inspiracje

Oświetlenie ogrodu to druga odsłona istniejącego miejsca. To nie tylko poprawa komfortu i poczucie bezpieczeństwa wieczorową porą, ale także nadanie tajemniczości, innego charakteru, akcentowania i podkreślania istniejących elementów w ogrodzie, szczególnie tych znajdujących się dalej lub wyżej.

Oświetlenie ogrodu w zrealizowanym projekcie
(fot.: Garden Rangers)

Jeżeli decydujemy się na ogród, warto przedłużyć pobyt w nim nawet do nocy. Dlatego przemyślany projekt oświetlenia pozwoli cieszyć się otoczeniem.

Odpowiednio dobrane lampy, reflektory, kolory żarówek/ LEDów wprowadzą w ciepły, mistyczny nastrój. To światło właśnie wydobywa głębie aranżacji ogrodowych, podkreśla kształty roślin lub małej architektury, igra cieniami dookoła nas.

Kule lampy jako ozdoba
(fot.: Pinterest)

Na rynku dostępnych jest wiele wzorów lamp ogrodowych. Ich formy, materiały, z których są wyprodukowane umożliwiają stworzenie niepowtarzalnych kompozycji. Jednak należy pamiętać, że nie każda z lamp będzie pasować stylem do wybranego stylu ogrodu. Oświetleniem także można „zepsuć” wieczorny ogród, także trzeba uważać na dobór lamp i punktów „świetlnych”.

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Najpierw jakie napięcie powinno być dostępne? Najlepiej 12 V, które uzyskamy dzięki przekształtnikom/ przetwornicom. Napięcie sieciowe w Polsce wynosi 230 V. Do oświetlenia wystarczy 12 V, ponieważ im mniejsza wartość napięcia tym jest bezpieczniej, szczególnie w środowisku wilgotnym (deszcz, zmiana temperatury powietrza). Dodatkowo potrzebne są specjalne zabezpieczenia, które ochronią urządzenia przed wnikaniem ciał stałych (IP) i wody (IPX).

Z jakimi więc lampami możemy się spotkać?

Reflektory:

Reflektor dogruntowy akcentujący soliter (fot.: Pinterest)

Reflektory służą do punktowego podświetlania wybranych elementów w ogrodzie. Wystarczy mała lampa, a dany element przybiera nową „szatę”. Takie akcenty mogą ukazywać drzewa lub krzewy godne uwagi, rzeźby, elewację, naprowadzają obserwatora w konkretne miejsca.
Reflektory są zazwyczaj wystającymi i widocznymi urządzeniami, dlatego warto je maskować wśród zieleni.

W nocy oczywiste, staje się nieoczywiste (fot.: Pinterest)

Reflektory służą nie tylko podkreślaniu soliterów, ale także do „malowania” powierzchni. Dzięki wpuszczanym w nawierzchnię reflektorom (reflektory dogruntowe) można uzyskać ciekawy efekt oświetlenia ścieżek i podjazdów. Pamiętać należy, że na podjazdach, gdzie obciążenie jest większe, stosuje się tzw. reflektory najazdowe, które mają dużą odporność na zniszczenia.

A podświetlenie liniowe tworzy inny wymiar 3D schodów, murków, czy siedzisk. W nocy sprawiają wrażenie unoszenia się nad powierzchnią (fot.: Pinterest)

Lampy ogrodowe stojące (słupki oświetleniowe)

(fot.: Pinterest)

Do często spotykanych lamp ogrodowych należą słupki oświetleniowe, albo inaczej latarenki. W zależności od skierowanego światła mogą „zalewać” otoczenie światłem lub punktowo zaznaczać np. kierunek ścieżki. Stanowią głównie funkcję praktyczną, rozjaśniając otoczenie. Niektórym mogą przeszkadzać wystające słupki, ale wcale nie muszą one szpecić ogrodu…

Lampy jako ozdoby

(fot.: Pinterest)

Producenci wychodzą naprzeciw wymagającym klientom i potrafią nadać oświetleniu dodatkowej funkcji- lampy jako oryginalna ozdoba w ogrodzie. Niektóre ich kształty przypominają współczesną sztukę co nawet podkreśla nowoczesną formę ogrodu.

Wyobraźnia ludzka nie zna granic. Oświetlenie wcale nie musi być prostopadłościanem wykonanym z metalu lub niekoniecznie musi służyć tylko oświetleniu.

Lampki solarne

To głównie słupki oświetleniowe, łatwe w montażu, nie trzeba przeprowadzać kabli ponieważ dzięki zamontowanym panelom wykorzystuje się energię odnawialną promieni słonecznych. To tanie, ale nietrwałe rozwiązanie. Tego typu lampki szybko się psują, a natężenie światła zależy od modelu. Ciekawie wyglądają lekko podkreślone punkty w ogrodzie, lampki rozwieszone na drzewach, czy postawione na murkach. Wyjątkiem są specjalne montowane systemy solarne, które zasilają kilka źródeł światła.

Ogień

(fot.: homesquare.pl)

Dość szczególnie cenimy sobie ciepło światła naturalnego. W tym wypadku jest to ogień. To on tworzy główny akcent w ogrodzie podczas wieczornych spotkań. Zalewa otoczenie rozproszonym światłem, który wabi obserwatorów. Więcej o ogniu w ogrodzie poczytasz tutaj.

Girlandy świetlne zewnętrzne

(fot.: Pinterest)

Od jakiegoś czasu modne stały się girlandy żarówkowe. Rozwieszone „łańcuchy” żarówek przy altanie, pergolach, patiach wyczarują romantyczny klimat w ogrodzie. Tutaj najlepiej korzystać z żarówek gwintowych podłączanych na wtyczkę do zasilania 230V. Tak jak i w innych rodzajach oświetlenia, girlandy dostępne są w różnych stylach, które zależą głównie od doboru żarówek. Dobrej jakości girlandy ogrodowe posiadają wytrzymały przewód wykonany z wysokiej jakości gumy i odporne na warunki atmosferyczne oprawki E27 z pierścieniem uszczelniającym żarówkę, co zapobiega przedostawaniu się wody.

Kinkiety zewnętrzne

(fot.: Pinterest)

Kinkiety stosowane są na murach, ścianach domów, słupach jako światło ogólne dla otoczenia lub do podkreślania symetrii budynków lub osi widokowych. Znane są głównie kinkiety jako stylowe lampiony wiszące przy głównych przejściach lub przy miejscach spotkań. Problemem jest to, że już podczas budowy domu i innych trwałych obiektów należy przemyśleć rozłożenie tego typu oświetlenia. Często to projektant ogrodu musi dostosować się już do założonego stylu budynku i przypisanych do niego elementów.

Lampy tarasowe

(fot.: Pinterest)

Taras jest częścią ogrodu, warto go uwzględniać przy projektowaniu oświetlenia. Podesty, altany, tarasy i podobne miejsca spotkań rozjaśniane są światłem ogólnym. W nocy wszystko zdaje się zlane, a zastosowane lampy pomogą zróżnicować płaszczyznę tarasu, trawnika i ścieżek. Jeżeli decydujemy się na montaż lampek na powierzchni tarasu, wybrany model musi być na równi z tarasem, tak, żeby nie utrudniał przejścia i nie zagrażał zdrowiu użytkowników, to tzw. lampy wpuszczane.

Każdą różnicę wysokości przy tarasach warto oświetlić reflektorkami, które są mało widoczne w dzień (fot.: Pinterest)
Przykładowa aranżacja z kilku rodzajów oświetlenia (fot.: Pinterest)

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na oświetlenie w swoim ogrodzie- chętnie pomożemy.

Zostaw komentarz