Stara kopalnia wapienia

Spis kopalń kamieni ozdobnych w Polsce

W poniższym artykule ponownie poruszymy temat kamienia ozdobnego w ogrodzie, jednak nie pod względem wykorzystania go do budowy małej architektury, lecz w ramach praktycznej listy miejsc, gdzie można taki kamień dostać.
Najlepiej szukać w miejscowych kopalniach kamienia, ponieważ w składach, czy w firmach pośrednich, ceny materiału mają już dodatkową marżę. Wyszukane kolorystycznie kamienie sprowadzane są zza granicy, w Polsce jest jednak wydobywanych kilka ciekawych kruszców. Są to m.in. łupek, granit, dolomit, wapień, porfir, żwiry i kamień polny i rzeczny.

W poniższym spisie przedstawiamy kopalnie i punkty wydobycia w zależności od lokalizacji. Często w takich punktach dystrybuowane są też kamienie egzotyczne.

Północna część Polski

Na północy Polski wydobywa się głównie żwiry i piaski jako materiał polodowcowy. Nie ma tu dostępu do skał, tak jak w południowej części kraju. Materiał naniesiony przez lodowiec jest drobny i luźny. Dlatego na północ od Warszawy wydobywa się głównie piaski i żwiry.

1. Żwirownia Janusz Beyger

Prywatna żwirownia znajduje się w województwie kujawsko- pomorskim. Postanowiliśmy wymienić tą kopalnię, ponieważ oprócz żwiru ozdobnego można kupić tutaj otoczaki polne oraz głazy jako ozdobny akcent do ogrodu. Większe kamienie można np. kruszyć i obkładać nimi elewację altan lub drobniejszymi otoczakami wysypuje się rabaty lub ścieżki (czyt. otoczaki-w-nawierzchniach-luznych-w-ogrodzie ).

Ciekawostka: kamień polny to jeden z najstarszych materiałów budowlanych (fot.: murator.pl)

2. Kopalnia wapienia Barcin-Piechcin-Pakoś

Złoża wapieni organogenicznych na Kujawach. To jedna z największych kopalń wapienia w Polsce. Kompleks obejmuje cementownie oraz kamieniołomy „Wapienno” i „Bielawy”. Firma głównie zajmuje się produkcją cementu, ale w ofercie posiadają również grys wapienny na sprzedaż i większe bryły do obróbki.

Stary kamieniołom w Piechcinie (fot.: polskaniezwykla.pl)

Południowa część Polski

1. Kopalnia Dolomitu Jaroszowiec CEMEX Polska

CEMEX to koncern, który na terenie Polski ma w sumie 5 kopalni: 4 żwirownie i jedną kopalnię dolomitu, która znajduje się niedaleko Olkusza. W ofercie posiadają produkty głównie dla budownictwa. Z wartościowych kruszyw dla ogrodu są te z serii Premium, kamień specjalnie wyselekcjonowany do dekoracji.

Seria kamienia dekoracyjnego Premium Gabbia, materiał dedykowany dla gabionów (fot.:cemex.pl)

2. Polski Kamień Naturalny Kamieniołom Mucharz-Skawce

Kopalnia piaskowca drobnoziarnistego zlokalizowana niedaleko Wadowic. To dość oryginalny materiał ze względu na szaro-niebieską barwę oraz dobre parametry fizyko-chemiczne. Na składzie można dostać już przygotowane dzikówki (płyty naturalnie połamane) lub płyty łupane lub równo cięte do nawierzchni oraz materiał przeznaczony na murki i elewacje.

3. Kopalnia Porfiru „Zalas”

Firma wydobywa materiał pochodzenia wulkanicznego niedaleko Krakowa. Porfir w Zalasiu oraz diabaz w Tenczynku. W ofercie posiadają grys, tłuczeń, kliniec i kamień łamany. Ich produkty wykorzystywane są głównie w budownictwie, ale dla Małej Architektury też się znajdzie odpowiedni materiał.

Porfir wykorzystany do budowy ścieżki (fot.: Marbella)

4. Kopalnia surowców skalnych Bartnica

Kopalnia należąca do niemieckiego koncernu, który w Polsce posiada 4 miejsca wydobycia kamienia. Rybnica Leśna – miejsce na Dolnym Śląsku w którym wydobywa się melafir. Kamień najczęściej wykorzystywany do budowy kolei i dróg. W krajobrazie jednak też się go używa do nawierzchni luźnych lub jako elementu ozdobnego na rabatach.

Na Dolnym Śląsku znajdują się także dwie kolejne kopalnie- Kopalnia Gabra „Braszowice” oraz „Słupiec”. Tutaj wydobywa się kamień o nazwie gabro, ale jest on wykorzystywany gł. w drogownictwie.

Czwarta kopalnia zlokalizowana jest niedaleko Legnicy. Kopalnia ma ciekawą historię, która sięga średniowiecza. Od samego początku wydobywa się tutaj bazalt.

Grys bazaltowy

5. Kopalnia Wapienia „Czatkowice”

Kopalnia znajduje się niedaleko Krakowa. Dzięki lokalizacji w Jurze Krakowsko- Częstochowskiej zakład wydobywa wapień. Do ogrodu można tu kupić grys wapienny o różnej frakcji. Biały kolor kamienia idealnie nadaje się do kontrastu z ciemną zielenią.

6. Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa

Koncern z wieloma miejscami wydobycia kruszywa. Jednak nas interesuje kopalnia obok Marszowic na trasie Gdów – Bochnia. W niej wydobywa się granit ozdobny.

7. Lafarge Polska

Producent cementu, kruszyw i betonu. Dodatkowo wydobywają kamień z kilku własnych kopalni.
Piaskowce pozyskiwane są z kopalni w Południowej części Polski: Klikuszowa, Tenczyn i Porąbka. W zależności od miejsca wydobycia oraz warstwy, kamień przyjmuje barwę szarą, żółtą, pomarańczową lub białawą.

Kolejnym kamieniem wydobywanym w Polsce przez wspomnianą firmę jest dolomit. Kopalnie dolomitu znajdują się w Radkowicach i Dubiu.

8. Kopalnia łupka „Księżyce”

Firma wydobywa tzw. łupek szarogłazowy niedaleko Wrocławia. Jest on typowym kamieniem ozdobnym, do kupienia jako materiał obrobiony lub materiał surowy do dalszej obróbki. Łupek tego rodzaju występuje w ciepłej palecie barw i może być wykorzystywany jako materiał w przestrzeni publicznej, prywatnych ogrodach, na elewacje lub do budowy małej architektury.

Złoże łupka (fot.: dksm.pl)

9. Kopalnia łupka „Jenków”

Kolejne miejsce, gdzie wydobywa się łupek szarogłazowy, na dodatek niedaleko Wrocławia. W ofercie firmy można zamówić specjalnie przygotowane płyty do budowy kaskad, ścieżek, murków, elewacji oraz do wysypania na rabaty jako korę kamienną.

Skalniaczek z łupka (fot.: kopalnia-jenkow.pl)

10. Kopalnia łupka „Jawornica”

Kopalnia zlokalizowana w Kotlinie Kłodzkiej. Materiał dostępny jest w gotowych płytach lub bryłach do obróbki. Kamień ma ciekawy kolor, od szarego, z białawymi smugami po ciepłe odcienie brązu, żółci i czerwieni.

11. Granitpol – centrum kamienia

Duże i bogate w egzotyczne kamienie centrum dystrybucji. Wyspecjalizowane w granitach, ale można tutaj nabyć wiele wyszukanych otoczaków z różnych części świata. Bardzo dobrze i przejrzyście przygotowana oferta dla odbiorcy hurtowego.

12. Kruszgeo

Wspomnieliśmy na początku, że w Polsce pozyskuje się także kamień rzeczny. W górnych partiach rzek, w górach łatwo dostępne są kamienie i żwiry rzeczne. Powyższa firma posiada wiele miejsc eksploatacji kruszywa. Jednym z nich jest Zakład Eksploatacji Kruszywa Frydman, który znajduje się przy rzece Białka, niedaleko Nowego Targu. Materiał jaki oferują to duże otoczaki rzeczne, a także żwiry, grysy i piasek.

Żwirownia nad Białką (fot.: Kruszgeo)