Trawnik? Ale jaki? Rodzaje trawników przydomowych.

W większości ogrodów prywatnych, bez względu na och wielkość, znajduje się miejsce na trawnik. Każdy ogrodowy amator marzy o perfekcyjnie zielonej trawie, w nienagannym angielskim stylu. Jednak w zależności od stylu ogrodu, można stworzyć odpowiedni charakter trawnika, np. łąkę kwietną (czytaj tutaj) lub trawnik leśny.

Łąka kwietna w ogrodzie
Łąka kwietna w ogrodzie (fot.:pinterest.com)

W tym artykule skoncentrujemy się na trawniku klasycznym.

Idealny dywan naturalny (fot.:pinterest.com)

Nie każdy chyba wie, że trawnik to jeden z trudniejszych do utrzymania elementów zieleni w ogrodzie. Nie wystarczy zasiać i potem kosić raz na tydzień. Aby trawnik utrzymywał się w dobrej kondycji, należy go regularnie i odpowiednio pielęgnować.

Jeżeli istniejący trawnik nie spełnia waszych oczekiwań, co należy zrobić?

Przede wszystkim sprawdźmy, czy w trawniku występuje mech. Wczesną wiosną można go posypać siarczanem żelaza. 2 tygodnie później trzeba odświeżyć darń przez wertykulację i aerację podłoża. Wertykulacja ma na celu usunięcie głębiej zalegających resztek traw, co stworzy miejsce do rozwoju nowych źdźbeł. Aeracja natomiast napowietrzy ubitą glebę. Jeśli gleba jest ciężka, gliniasta, dobrą czynnością po wspomnianych zabiegach jest piaskowanie. Pozwoli to na rozluźnienie zbitych gleb, aby korzenie miały lepsze warunki rozwoju. Wystarczy kilku milimetrowa warstwa piasku. Starsze trawniki na pewno mają ubytki. Wystarczy je przegrabić, podsypać dobrą ziemią i wysypać nasiona. Powierzchnię należy ubić walcem lub grabkami.

Pleśń śniegowa po zimie
Dosiewanie trawy (fot.: mojpieknyogrod.pl)

Wertykulację i aerację można przeprowadzać co 2, 3 lata w zależności od rodzaju podłoża.

Nawożenie trawnika
Na koniec renowacji trawnika należy go nawieźć (fot.: fajnyogrod.pl)

Nawożenie trawnika powinno być przeprowadzane minimum raz w roku, najlepiej wiosną. Drugie nawożenie można wprowadzić jesienią, specjalnymi nawozami bez azotu.

Jeżeli mech pojawia się w trawniku w niewielkiej ilości, wystarczy wiosną nawieźć powierzchnię specjalnym nawozem przeciwko mchom. Po 2 tygodniach zastosujmy nawóz długo działający.

Dodatkowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie trawnika w ciągu sezonu. Zwróćmy uwagę także na przebarwianie się trawy na żółto. To może oznaczać, że trawnik został zarażony grzybem. Zwalczyć go można specjalnymi preparatami w antygrzybowymi. Pomoże również zmniejszenie dawki nawodnienia.

Aby utrzymać trawnik w dobrej kondycji pamiętajmy o regularnym podlewaniu go w suche dni! Doskonale sprawdza się w tej roli automatyczne podlewanie.

Na wąskich pasach trawników zastosowaliśmy podlewanie kropelkowe podziemne.
Soczysta trawa dzięki podlewaniu podziemnemu

Jeśli zakładają Państwo trawnik od nowa, to w takim razie na jaki rodzaj się decydować? Trawnik wysiewany z nasion, z rolki, czy może sztuczny?

Trawnik z siewu
Opcja dla cierpliwych ogrodników. Kiełkowanie nasion i zagęszczanie się darni trwa nawet kilka miesięcy. Użytkowanie takiej powierzchni może być możliwe czasem dopiero po roku od zasiania, aby darń mogła się wzmocnić. Oczywiście w międzyczasie, trawę należy kosić, odchwaszczać i podlewać.
Zakładanie tego typu trawnika powinno odbywać się wiosną (marzec/kwiecień), lub we wrześniu, kiedy roślinność koncentruje swoją energię w rozwój korzeni przed zimą.
Nowy teren najpierw należy odchwaścić, wybrać gruz i wyrównać. Jeśli obszar jest świeżo po budowie, trzeba nawieźć żyznej gleby, grubość warstwy min. 3 cm. Ziemię przegrabić, zwałować. Zwróćmy uwagę na wklęsłe ubytki, uzupełnijmy je ziemią i ponownie zwałujmy powierzchnię. Teraz można przejść do siania. Nasiona wysypuje się w „kratkę”. Najpierw obieramy sobie jeden kierunek siania, następnie kierunek prostopadły do poprzedniego. Nasiona można delikatnie przegrabić lub posypać cienką warstwą gleby – chodzi o przykrycie nasion np. jeśli w pobliżu jest dużo ptaków mogących wyjeść nasiona. Glebę ponownie wałujemy i podlewamy rozproszonym strumieniem, tak, żeby nie wypłukać nasion.

krzak poziomki przy trwaniku
Świeżo zasiany trawnik

Rodzaj nasion jaki powinniśmy zastosować zależy od miejsca i sposobu jego użytkowania. Na rynku kupić można nasiona traw do miejsc zacienionych, do miejsc słonecznych, do intensywnego użytkowania trawnika lub specjalne mieszanki parkowe/ uniwersalne.

Tradycyjne zakładanie trawnika jest najtańszym sposobem, jednak czasochłonnym. Musimy się również liczyć z tym, że po wzejściu trawy trzeba będzie uzupełnić niektóre miejsca, gdzie nasiona zostały wypłukane lub wyjedzone przez ptaki.

Trawnik z rolki
Stosuje się go przy większych inwestycjach lub szybkiej potrzebie zazielenienia terenu. To bardzo wygodna metoda do zakładania trawnika w dowolnym terminie. Gotowa darń przyjmie się na przygotowanym podłożu w ciągu 2/ 3 tygodni oraz cieszy oko zielenią od samego momentu rozłożenia jej.
Glebę przygotowuje się na początku jak przed sianiem nasion, a na zagrabioną i wyrównaną powierzchnię wysypuje się nawóz do trawy, w niewielkiej ilości, ponieważ darń jest intensywnie nawieziona już na plantacji.

Rozkładanie trawy z rolki (fot.: spa4garden)

Jeśli pod trawnikiem ma być rozłożona siatka na krety, to jest to odpowiedni moment. Rozłożoną siatkę nakrywamy darnią, którą rozwijamy fragment po fragmencie, tak, aby kawałki ściśle przylegały do siebie. Rozłożoną trawę wałujemy i obficie podlewamy. Zaleca się nie korzystać intensywnie z trawnika przez okres 2, 3 tygodni, dopóki darń się nie ukorzeni i nie wzmocni. Trawnika przez pierwszy rok nie trzeba odchwaszczać, dopiero po jakimś czasie zaczną kiełkować samosiejki chwastów z okolicy.
Koszt takiego założenia jest wyższy niż trawnika z siewu, jednak uzyskanie natychmiastowego efektu jest bezcenne. Cena za m2 zazwyczaj zależy od ilości zamówionego materiału.
Kolejnym plusem takiego założenia jest to, że trawę z rolki można stosować na terenie pochyłym, gdzie nasiona mogą zostać wypłukane przez wodę. Nie zaleca się wykładania darni z rolki w miejscach cienistych lub suchych, ponieważ ten dobór traw może być niedostosowany do takich warunków.

Gdzie można kupić trawę z rolki? Najlepiej bezpośrednio u producentów:

Amtraw to polski producent, który w sprzedaży ma specjalną trawę do cienia. Oprócz upraw na folii, darń pozyskują z gruntu specjalnymi kombajnami, które odcinają korzenie wraz z darnią. Ciekawostka: Trawa z gruntu jest dłużej uprawiana, niż trawa na folii.

Jednym z polskich producentów na skalę europejską jest Trawnik producent. Specjalizuje się w uprawie darni przeznaczonej na tereny sportowe, jednak właściciele ogrodów też znajdą ofertę dla siebie.

Kolejnym dostawcą trawy z rolki jest Roll-Traw. Od wielu lat prowadzą rodzinną uprawę trawy niedaleko Warszawy. Darń uprawiają na specjalnych foliach, co ułatwia przygotowanie rolek do transportu. Dodatkowo oferują sprzedaż mieszanek nasion traw do odpowiednich warunków.

Trawy.pl oferują trawy w rolkach, które przygotowane są na specjalne miejsca np. boiska i inne tereny sportowe, dachy, oraz darnie, które zawierają mieszanki traw do krajobrazów. Drań pozyskują dwiema metodami. Zwijaną z folii lub odcinaną od gruntu. Swoje uprawy prowadzą niedaleko Warszawy.

Takie same metody pozyskiwania darni prowadzi gospodarstwo Trawa z rolki. Trawa z folii jest bardziej odporna na deptanie i szybciej się przyjmuje, ponieważ nie ma zniszczonego systemu korzeniowego przez odcięcie.

trawa produkowana metodą na folii
Trawa uprawiana na folii ma rozbudowany system korzeniowy oraz gęstą darń (fot.:trawa-z-rolki.pl)

Ciekawostka: Międzyrzeckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o. o. także zajmuje się uprawą trawy na darń. Polska mieszanka traw wysiewana jest ręcznie, a gotowe płaty wykorzystywane są w ogrodach lub miejscach publicznych.

System podlewania na uprawach trawy (fot.: mpwik.org)

W sprzedaży duże szkółki roślin także mogą posiadać trawę z rolki ze swojej produkcji lub importowaną. Przykładowo Ulińscy lub Marek Gurgul.

Firmy, które specjalizują się w zakładaniu trawników korzystają również z zagranicznych darni np. od producentów z Niemiec lub Holandii. Minusem tego jest długość transportu, który może trwać kilka dni, a darń powinna być rozłożona do 2 dni od zrolowania.

Sztuczna trawa
Brzmi abstrakcyjnie? A jednak jest to możliwe. Coraz częściej spotyka się właścicieli ogrodów, którzy decydują się na takie założenia. Sztuczna trawa już od dawna jest modna w Las Vegas, jako element systemu ochrony wody. W Europie najpierw na zachodzie zaczęto doceniać tego typu nawierzchnie. Producenci prześcigają się w pomysłach i wychodzą na przeciw wymaganiom klientów. Materiał dostępny jest w różnych kolorach i fakturach. Sztuczna trawa nie wymaga podlewania, pielęgnacji i koszenia. Po pewnym czasie trawa się „ubija”. Wystarczy ją wtedy wyszczotkować twardą szczotką (nie metalową) w kierunku przeciwnym do układania się włókien. Sztuczną trawę można montować w każdym miejscu, nawet jako element ozdobny na tarasach, balkonach lub jako nawierzchnia na placach zabaw. Nie wymaga specjalnego przygotowania podłoża, wystarczy usunąć gruz i wyrównać teren.
Cena sztucznej trawy za m2 zależy od ilości zamówionego materiału, ale kosztuje 2 do 4 razy więcej niż ten sam metraż za trawę z rolki. Analizując jednak koszt utrzymania naturalnego trawnika przez lata, dojdziemy do wyniku, że koszt zakupu sztucznej trawy się zwraca.

Jednym z polskich producentów sztucznej trawy jest fabryka dywanów w Łodzi: Dywilan. Specjalizują się w trawach przeznaczonych na obszary sportowe. Ich materiał jest tkany, co daje lepszą wytrzymałość przy intensywnym użytkowaniu. Prywatni właściciele ogrodów także znajdą w ich ofercie coś dla siebie.

Ricco Sport to także polska firma, siedziba i produkcja trawników odbywa się pod Warszawą. W ofercie posiadają trawy na boiska, place zabaw oraz trawniki dekoracyjne.

Większość dostępnych w Polsce sprzedawców sztucznej trawy jest tylko przedstawicielami handlowymi producentów z innych krajów. Sewigrass sprowadza modele traw z Belgii. W ofercie posiadają 6 różnych rodzajów produktów, które różnią się gęstością, długością lub kolorem włókien.

Producentem z Anglii jest Easigrass. W Polsce założyli swoją filię. W sprzedaży oprócz uniwersalnych traw posiadają także specjalnie dedykowane trawniki dla zwierząt. Kolejną ciekawostką firmy jest także sprzedaż lub wypożyczanie trawiastych zwierząt.

Oryginalne ozdoby w ogrodzie (fot.: easigrass)

Specjalne trawniki na tereny sportowe oferuje Sempre. Produkty, które sprzedają pochodzą od belgijskiego producenta. W ofercie także dostępne są trawniki do ogrodów i innych terenów ozdobnych.
Ciekawym producentem, który ma swoją filię także w Polsce i działa na skalę całej Europy, jest czeska firma Juta Grass. W ich ofercie rozróżnia się trawę dekoracyjną (w tym 16 rodzajów), trawę sportową (w tym 21 rodzajów) oraz trawę dedykowaną na boiska piłkarskie (w tym 28 rodzajów).

Jak Państwo widzą, zakładanie i prowadzenie trawników nie jest takie łatwe, zwłaszcza, kiedy nie ma na to czasu. Chętnie pomożemy! Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

producenci:

sewigrass.com

Zostaw komentarz