Każdy pewnie pomyśli: „Taki Architekt Krajobrazu to ma fajnie… sam sobie zaprojektuje piękny ogród”. Może i tak…
Ale w moim przypadku ciężko na określenie gustu i charakteru jaki miałby mieć mój wymarzony ogród. Podobają mi się zarówno nowoczesne, minimalistyczne aranżacje, jak i kolorowe, obfite, naturalistyczne układy. Jakbym miała podjąć współpracę z architektem, to od razu bym mu współczuła. Co chwilę bym zmieniała decyzję i pomysły.
W tym artykule przedstawimy Państwu projekt, który stworzyłam pod wpływem jednej z moich inspiracji.

Podstawą był pomysł z wodą w ogrodzie. Koniecznie chciałam uwzględnić jakiś szumiący element. Drugi punkt projektu to basen. Woda, ruch, relaks, to moje wytyczne. W ogrodzie miało się znaleźć miejsce dla spotkań rodzinnych i z przyjaciółmi, miejsce do wyciszenia się, miejsce na ognisko, duży trawnik do gier i zabaw, miejsce zabaw dla dzieci, ażurowe konstrukcje oraz „tajemnicze” przejścia. Kolejnym krokiem było określenie charakteru ogrodu. W tym wypadku skoncentrowałam się na nowoczesnym i minimalistycznym projekcie. Dalej poszło już z górki. Dobór roślin i materiałów był już dla mnie wcześniej znany. Nowoczesne założenie kojarzy mi się z zastosowaniem kamienia, geometrycznymi kształtami oraz zimnymi barwami. Wybrałam kamień o ciemnych barwach, aby był kontrastowym tłem dla roślin i budynku.
Mam swoje ulubione gatunki roślin, wystarczyło znaleźć dla nich odpowiednie stanowiska. Trawy ozdobne, brzozy, drzewa iglaste, lawendy, hortensje stworzyły kontrastowe kompozycje na rabatach.

Basen i altana przy domu tworzą centralny punkt ogrodu. Symboliczną granicą między nimi jest wodny kanał z szumiącą wodą, przez który można przejść po płytach kamiennych.

Widok od strony basenu na taras

Rabaty wysypane grysem poprzecinane są liniami zbudowanymi z kostki brukowej. To dodatkowy zabieg, aby urozmaicić powierzchnię między roślinami oraz nawiązanie do ścieżek.

Dodatkowo zaprojektowałam stopniowany taras w dalekim kącie działki. Ma to być miejsce wyciszenia w czasie leniwego, niedzielnego dnia, a wieczorem na zorganizowanie ogniska z przyjaciółmi.

Poniżej przedstawiam fragment z zastosowaną roślinnością:

Roślinność przy przejściu z trejażami
Widok ścieżki z trejażami od strony parkingu
1Abies koreana
2Allium giganteum
3Anemone hybrida 'Prince Henry'
5Betula utilis 'Doorenbos'
8Calamagrostis 
10Clematis 'Princess Red'
12Hydrangea macrophylla
13Hydrangea paniculata
14Juniperus 'Skyrocket'
15Lavendula
17Miscanthus sinensis 'Gracillimus'
18Miscanthus xgiganteus
20Pennisetum alopecuroides
23Rhododendron 'Bernstein’/ 'Geisha Oange'
27Sedum 'Matrona'
28Buxus sempervirens

I na koniec zapraszamy do obejrzenia wizualizacji z całości projektu:

Projekt nowoczesnego ogrodu z basenem i minimalistycznym strumieniem – wizualizacja 3D
Zbliżenie na strumień przy tarasie