Rolety rzymskie jako proste osłonięcie tarasu

Zadaszenie w ogrodzie, czyli ochrona przed słońcem, wiatrem i deszczem

Tarasy, altany, pergole, werandy, to miejsca w których chętnie odpoczywamy lub spędzamy czas z rodziną lub przyjaciółmi. Każdy chciałby stworzyć oryginalną strefę wypoczynku w wymarzonym, indywidualnym stylu.
Taki obszar relaksu, aby w pełni był funkcjonalny, powinien spełniać swoją rolę przez cały sezon, czyli aby tworzył nam strefę komfortu w upalne dni lub osłaniał nas od deszczu, kiedy mimo złej pogody, chcemy przebywać w ogrodzie.
W poniższym artykule przedstawiamy znane nam sposoby ciekawego zadaszenia miejsc odpoczynku.

1. Zadaszenia z materiału

Materiał jaki zastosujemy jako nakrycie zależy od nas samych.
Jeśli zależy nam na samym zacienieniu wybranego miejsca wystarczy prosta ozdobna konstrukcja z drewna lub profili aluminiowych, na której można zawiesić zasłony tiulowe, lub proste zasłony nitkowe. To delikatna osłona przed promieniami słonecznymi, ale równocześnie romantyczny akcent w ogrodzie, czy na balkonie. Osłony pionowe zapewnią dodatkowo izolację przed komarami.

Rolety rzymskie

Aby wyznaczona strefa była osłonięta przed promieniami słońca i deszczem powinno się stosować materiał wodoodporny. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych materiałów. Różnią się one wagą, strukturą, grubością i wytrzymałością.

  • tkaniny akrylowe
  • tkaniny z HDPE (polietylen)
  • tkaniny z PVC (polichlorek winylu)
  • tkaniny z poliestru

Powyższe materiały są wykorzystywane do tworzenia następujących rodzajów zadaszeń:

a) markiza

rodzaj osłony, który nie wymaga dodatkowych konstrukcji. Producenci oferują różnego rodzaju szerokości i zasięg ramion, które mogą być przygotowane specjalnie na wymiar. Kolor materiału może być spersonalizowany, podobnie jak aluminiowa konstrukcja, która malowana jest proszkowo. Markizy mogą być także montowane ze specjalnymi kasetami, które chronią materiał kiedy jest zwinięty lub markizy proste, bez kaset. Tego typu zadaszenia mogą być zwijane manualnie lub automatycznie. Minusem markiz jest to, że nie mogą być montowane w dowolnym miejscu, ponieważ konstrukcja potrzebuje solidnej, płaskiej podpory. Dodatkowo mają ograniczoną powierzchnię i udźwig. Po pewnym czasie materiał płowieje od słońca, a mokry, zwinięty materiał pleśnieje.

interprof.pl

b) żagiel

idealny pomysł na szybkie i proste zasłonięcie wybranego miejsca. Wygodne jest to, że gotowy żagiel montować można do specjalnie przygotowanej konstrukcji z drewna, czy aluminium lub jeśli w ogrodzie posiadacie drzewa to można je wykorzystać jako elementy do podtrzymania takiego gotowego płótna żaglowego. Szybki montaż za pomocą sznurków lub stalowych linek w osłonkach i eleganckie miejsce na piknik gotowe.

Tego rodzaju zasłona może się nie sprawdzić podczas ulewnych deszczy, ponieważ luźny materiał może zbierać wodę.

Stosowanie płótna żaglowego jest dowolne w ogrodzie w każdym stylu. Dla osób wymagających lepszego rozwiązania na dni deszczowe, pasować będą specjalnie projektowane aluminiowe konstrukcje, na których napina się pod odpowiednim kątem żagiel, tak, żeby ściśle przylegał do prowadnic, które połączone są z rynienkami odprowadzającymi wodę w profilach. Żagiel rozwija się dowolnie na długość w zależności od nasłonecznienia lub deszczu. Zwijanie może odbywać się manualnie (jeśli konstrukcja będzie stać poza dostępem do prądu) lub automatycznie. Wtedy też tego typu mechanizmy można zintegrować z systemem oświetlenia LED.

Aluminiowa konstrukcja napinająca rozwijany żagiel (produkt La Pergoletta)

c) rolety rzymskie

pomysł z roletami rzymskimi został zaczerpnięty z domowych rolet rzymskich na okna. Ciekawy układ płótna romantycznie wygląda na drewnianej lub aluminiowej pergoli. Falki, które się tworzą będą zbierać wodę, dlatego warto nadać konstrukcji delikatny spadek w poprzek. Rolety można docinać na zamówienie lub kupić gotowe wymiary. Tkaniny występują w różnych kolorach i grubościach, dzięki temu przestrzeń w tematycznym ogrodzie będzie spójna.

2. Zadaszenie trwałe

Tego typu zadaszenie dotyczy przede wszystkim altan, werand i tarasów.
Trwałe konstrukcje wymagają stabilnej podpory, którego wytrzymałość zależy od wykorzystanego materiału.

a) dach lamelowy

w tego rodzaju zakryciach chodzi o listwy aluminiowe, które są zamontowane w taki sposób, żeby mogły obracać się wokół własnej osi, co pozwala na regulację zacienienia miejsca lub całkowite zamknięcie dachu podczas deszczu. Listwy są specjalnie profilowane, aby woda nie przeciekała, tylko spływała rynienkami po konstrukcji do gruntu.

Konstrukcje dostępne są w wybranych kolorach (produkt La Pergoletta)

Jeśli w miejscu jest dostęp do prądu, manipulacja listwami może odbywać się automatycznie.
Takie proste projekty idealnie będą pasować do współczesnych i minimalistycznych ogrodów.
Konstrukcje mogą być wzbogacone o boczne zasłony lub specjalne rolety.

b) pleksiglas, plexi

inaczej szkło akrylowe. Jako przezroczyste zabudowanie pozwala na osiągnięcie wrażenia otwartej przestrzeni przy jednoczesnym skutecznym osłonięciu strefy przed deszczem i lekkim nasłonecznieniem. W letnie, słoneczne dni pleksiglas może być uciążliwy ponieważ przepuszcza większość światła słonecznego. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie szkła akrylowego z markizą lub automatycznie rozwijanym żaglem, żeby lepiej osłonić miejsce przed słońcem. Pleksiglas w grubych płytach dachowych (około 10mm) jest dużo droższy od szkła i płyty poliwęglanowej, za to wielokrotnie odporniejszy na urazy mechaniczne niż szkło, mimo lżejszej wagi.

c) płyty poliwęglanowe

Płyty poliwęglanowe są bardzo podobne do szkła akrylowego, ale różnią się właściwościami. Przepuszcza mniej promieni słonecznych, ale nie jest odporny na promieniowanie UV, dlatego płyty muszą być pokrywane specjalną warstwą przeciw UV. Im grubsza płyta tym mniej przezroczysta (tzw. płyta lita), dlatego obecnie na rynku dostępne są płyty kanalikowe (puste w środku – poliwęglan komorowy), aby zachować lekkość materiału, elastyczność i przepuszczalność światła. Płyty poliwęglanowe są tańsze i 25 razy mocniejsze niż szkło, mimo lżejszej wagi.
Poliwęglan łatwo można wyczyścić wodą pod wysokim ciśnieniem.

zadaszenie tarasu
Kolejnym atutem tego materiału jest możliwość formowania go w łuki i inne płynne kształty co dada oryginalność projektowi (fot.: taras-balkon.pl)

Pleksiglas i płyty poliwęglanowe dobrze zgrywają się z konstrukcją drewnianą i aluminiową. Jest to dobre rozwiązanie do stosowania przy budynkach, wtedy dach nie zaciemnia wnętrza domu.

d) drewniane zadaszenie/ gont

Często budowa konstrukcji zrobiona jest z drewnianych elementów o różnym kształcie, w zależności od stylu ogrodu. Jednak współczesna technologia i wyobraźnia architektów pozwala na tworzenie oryginalnych projektów z łączeniem różnych materiałów. Proste osłonięcie strefy komfortu może spełniać funkcję tylko zacienienia, ponieważ bez nakrycia, deski drewniane będą przepuszczać wodę. Takie rozwiązanie działa na zasadzie dachu lamelowego, ale drewniane listwy nie są szczelnie dopasowane. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie ażurowej drewnianej konstrukcji z innym materiałem do zabezpieczenia przed deszczem. Tutaj sprawdzi się żagiel lub markiza. Jeśli nie płótno to lekkość takiej konstrukcji zostanie zachowana przez zastosowanie przezroczystego pleksiglasu lub płyty poliwęglanowej.

Dach jednak nie musi być tylko ażurowy, istnieje wiele sposobów na skuteczną ochronę przed deszczem:

e) strzecha

materiał do stosowania w ogrodach i innych miejscach w stylu naturalistycznym i wiejskim. Oryginalny wygląd nadaje swojskości. Stosowanie strzechy ogranicza nas do stosowania drewna, aby projekt był spójny. Jako materiał naturalny wymaga wymiany co kilka lat.

f) dachówki/ blachodachówki

klasyczne zastosowanie materiału na zadaszeniach. Najlepiej, żeby dachówki na altanie, werandzie itp. były te same lub w podobnym kolorze, co na budynku, to stworzy zgrane otoczenie.
Dachówki są dostępne w różnych kolorach i rodzajach, najlepiej stosować je na konstrukcjach stabilnych takich jak drewno lub murowane elementy, ponieważ konstrukcja z krokwi i łat jest ciężka.

Zadaszenie z dachówek skutecznie osłania przed słońcem i deszczem, jednak wybudowane przy ścianie domu, jako osłonięcie tarasu/ patia będzie zaciemniać wnętrze budynku.

Mają Państwo inny pomysł na altanę, daszek na swojej działce? Zapraszamy do za poznania się z naszą ofertą.

Zostaw komentarz