Zielone ściany
Zielone ściany, to inaczej ogrody wertykalne, czyli mini ogrody tworzone w pionie na ścianach we wnętrzach jak i na zewnątrz budynków. Zielone ściany miały swoje początki już w czasach słynnych ogrodów babilońskich.
W poniższym artykule opiszemy systemy żywych zielonych ścian, tworzonych z roślin naczyniowych. Zielone ściany z mchu to inny temat.
Pionowa uprawa roślin zajmuje mniej miejsca, niż tradycyjna uprawa w donicach. Przestrzeń nabiera unikalnego klimatu, ponieważ to zieleń uspokaja, oczyszcza powietrze i podnosi komfort otoczenia.
Typowe konstrukcje pod rośliny na ścianach wymyślił na początku XX wieku słynny architekt krajobrazu Stanley Hart White, jednak odrzucono jego patent. Dopiero pod koniec wieku Patrick Blanc powrócił do udoskonalania konstrukcji i tak powstały pierwsze zielone ściany, które nie potrzebowały podłoży, ponieważ system funkcjonował na uprawie hydroponicznej.
Obecnie na rynku można znaleźć wiele pomysłów na systemy montowane pionowo w dowolnych rozmiarach. Jedne z nich można szybko, samemu zamontować, inne wymagają przygotowania specjalnych konstrukcji do podtrzymania.
Każdy system nawadniający pionowego ogrodu może być uzupełniany wodą ręcznie lub być podłączony do automatycznego trybu.
Najprostszym pomysłem jest mata filcowa z kieszonkami. Oparta na lekkim nieprzemakalnym szkielecie (np. płyta HDPE), powieszona na ścianie jest gotowa do sadzenia roślin. Filc jest ekologicznym materiałem, który przepuszcza wodę, więc jej nadmiar będzie przeciekał stopniowo w dolne partie. Pod taką konstrukcją powinien znajdować się ukryty system zbierający/ odprowadzający nadmiar wody.
Bardziej lub mniej skomplikowane są moduły plastikowe zawieszane na lekkich konstrukcjach metalowych, mocowanych do ścian lub do drewnianych konstrukcji, które od razu mogą stanowić całą obudowę i osłonę plastikowych elementów.
Plastikowe moduły są tworzone tak, żeby poszczególne miejsca na pojedyncze rośliny nie przeszkadzały sadzonkom, oraz żeby materiał nie był widoczny spod zieleni.
Można spotkać się z różnym układem doniczek, często są one ustawione pod kątem. Dla niektórych roślin nie jest możliwe dostosowanie się do wzrostu pod ukosem, dlatego ciężko je pielęgnować.
Plastikowe systemy zazwyczaj składają się z modułów, które można łączyć w dowolny sposób. Praktyczne są prostokątne układy na pionowych nośnikach, które tworzą oryginalne aranżacje w pomieszczeniach.
Prosty montaż modułów na kratownicy, którą mocuje się na ścianie i na niej kolejno wiesza się pojemniki z wbudowanym systemem nawadniania to najlepsze rozwiązanie, jeśli klient chce szybko i łatwo zamontować wertykalny ogród.
Kratownice to nie jedyny pomysł na mocowanie modułów. Mocną konstrukcję można przygotować z drewnianych legarów, jednak całość założenia będzie daleko wystawać od ściany i problemem może okazać się zamaskowanie całej konfiguracji. Jednak przed zakupem wybranego systemu skonsultujmy metodę mocowania z producentem lub fachowcem.
Na rynku dostępnych jest wiele systemów do stworzenia wertykalnego ogródka, ale ich dobór zależy od naszych preferencji. Zwróćmy uwagę na konstrukcję, czy nie będzie wystawać spod roślin.
Zielone ściany mają wiele zalet, ale trzeba się liczyć z ich regularną pielęgnacją i konserwacją. Automatyczne nawadnianie ułatwi proces pielęgnacji, ale należy pamiętać także o nawożeniu roślin, ich przycinaniu i doglądaniu, czy nie chorują. Plastikowe doniczki ograniczają wzrost korzeni, dlatego po kilku latach należy wymienić rośliny na nowe sadzonki, ponieważ moduły mają określony rozmiar donic.
Przykładowe rośliny, które dobrze sprawdzą się do stworzenia zielonych ścian:
Filodendron pnący 'Brasil’ Filodendron pnący Zielistka Sternberga Epipremnum złociste 'N’Joy’ Cisus rombolistny 'Ellen Danica’ Monstera dziurawa Skrzydłokwiat Anturium Fikus pnący Maranta
Na zielone ściany nadają się rośliny o niewielkich rozmiarach, lubiące wilgoć i znoszące półcień. Sukulenty i rośliny w formie drzewka nie przyjmą się w takich warunkach.